Farebný život Dominiky Žákovej

Farebný život Dominiky Žákovej
7. februára 2020 Lenka Kuricová
Dominika Žáková interview pre Pucle puzzle

V našich najzačiatkovitejších začiatkoch, len par týždňov po otvorení nášho e-shopu, nás potešila správa od super talentovanej Dominiky Žákovej. Dominika nám navrhla spoluprácu a my sme sa od prvej chvíle nevedeli dočkať, kým budeme Pucle s jej motívom skladať 🙂 Síce nám trvalo trošku dlhšie, kým sme sa časovo zladili, aby sme motív dotiahli do úspešného konca – ale o to je výsledok lepší! Dominikin motív Mapa snov je absolútne top – a to ozaj nepreháňame! Je to vynikajúca skladacia výzva a zarámovaný vyzerá výborne! Preto sa nikto nemôže čudovať, že sa nám tento motív až extrémne rýchlo vypredal. Čo si o našej spolupráci myslí Dominika?

 1. Dominika, v prvej správe si nám napísala, že vytvoriť farebný gradient na puzzle bolo tvojím snom. Motív je krásny a nám sa gradient skladal naozaj výborne! Ako to išlo tebe?

Ďakujem! Mám doma bábo, takže chvíľky na skladanie si doslova kúsok po kúsku kradla každý deň. Rozmýšľala som, či to vôbec do Vianoc stihnem a stihla som to „už“ pred koncom novembra!

 

 1. Povedz nám niečo o svojej umeleckej histórii. Si výtvarne nadaná už od malička?

Že som výtvarne nadaná, by som nepovedala ani teraz, ha! No k vnímaniu umenia ma viedli rodičia od mala, chodili sme do galérií a odoberala som časopis o maliaroch, ktorý som hltala od prvého písmenka po posledné. Kreslila a maľovala som asi ako každé dieťa, no viac sa to prebudilo v puberte a zo dňa na deň som sa rozhodla začať pripravovať na prijímačky na VŠVU.

 

 1. Ako prebiehalo tvoje štúdium na vysokej škole?

Začiatok bol celkom hrozný 🙂 Nevedela som sa nájsť, tápala som a mala som toho máličko odmaľovaného. Potom som si ako-tak našla svoju cestu a bolo to čoraz ľahšie a ľahšie, prišli prvé výstavy a aj prvé náznaky maliarskeho sebavedomia. Školu som končila v šiestom ročníku so sériou kruhových malieb Painting Spaces, ktoré sa asi aj ako prvé dostali do povedomia.

 1. Existuje nejaký zásadný umelec alebo profesor, ktorý hlboko ovplyvnil tvoje vizuálne smerovanie?

Úplne na začiatku to bola Katharina Grosse – po zhliadnutí jej monumentálnych murálov som sa ako šestnásť či sedemnásťročná rozhodla ísť študovať maľbu. Potom to bol Jozef Kovalčík a jeho predmety o popkultúre, kapitalizme a konzumerizme.

 

 1. Tvoja tvorba sa zaoberá aj teóriou farieb. Ako sa tato téma stala pre teba kľúčovou?

Najprv som si uvedomila, že si viem konečne sama pred sebou obhájiť svojbytnosť abstraktnej maľby; potom prešlo pár rokov a vtedy už som si vedela sformulovať tú jednu konkrétnu vec, ktorá ma na maľbe najviac priťahuje a to je práve farba. Je to príťažlivosť inštinktívna, až živočíšna- nezveličujem, keď poviem, že mi vzhliadnutie či použitie nejakej farby vie spraviť deň.

 

 1. Z akého dôvodu si hľadala obhajobu svojbytnosti abstraktnej maľby? Zdalo sa Ti to zo začiatku málo konceptuálne? 

Dôvodom bolo moje večné sebaspochybňovanie- u iných maliarov som túto obhajobu nepotrebovala, no sama pred sebou som si to potrebovala nejako zdôvodniť 🙂

 

 1. Na Slovensku si momentálne jedna z najpopulárnejších umelkýň. Okrem maľovania máš obrovský talent aj na krásne fotky a vytváranie vizuálne zaujímavého obsahu pre sociálne médiá. Aký máš názor na všeobecné kultúrne povedomie u nás na Slovensku? Pomáha Instagram rozširovať obzory aj v tejto oblasti?

Ďakujem! V mojej sociálnej bublinke je kultúrne povedomie na super úrovni, povedala by som 🙂 Ale myslím, že aj všeobecne na Slovensku pomáha k demokratizácii umenia aj práve Instagram- veľmi často býva tým prvým médiom, kde ľudia (istej vekovej kategórie) môžu spoznať nových umelcov či dozvedieť sa o kultúrnych podujatiach. Isto, nájde sa tam aj veľa hlúpostí, no ľudia nie sú hlúpi a schopnosť filtrovať je myslím čoraz lepšia.

(Poznámka od Pucle: Dominika má krásne vizuálny Instagramový profil, preto ho určite preskúmajte.)

 

 1. Vedela by si pomenovať pre teba najzásadnejšiu úlohu, ktorú by malo umenie vo svete plniť?

Zdieľanie ľudskej skúsenosti, zvyšovanie empatie, pocit spolupatričnosti.

 

 1. Ako funguje tvoja umelecká tvorba? Robíš väčšinu svojich diel na zákazku, alebo je prvotná voľná tvorba, ktorú je potom možné zakúpiť, či vystaviť?

Drvivá väčšina obrazov vzniká tak, ako to cítim- paralelne vznikajú ucelené kolekcie obrazov, koncepčne vopred plánované na výstavu, ale aj solitéry, často podnietené spontánnym nápadom. Pred bábom však vzniklo aj niekoľko obrazov veľmi slobodným štýlom „zberateľ preferuje taký a taký rozmer a motív čerpajúci z niektorej mojej kolekcie“ a ja som sa od toho odpichla. Inak, bez tej voľnosti by to nestálo za veľa 🙂 Teraz, keď mám radikálne menej času, sa sústreďujem iba na spontánnu tvorbu.

 

 1. Venuješ sa okrem maľovania aj niečomu inému? Živí ťa tvoje umenie, alebo sa venuješ aj inej práci?

Venujem sa iba svojej rodine (stále si zvykám, že máme vlastnú malú rodinu :)) a maľbe, inú prácu nemám. Stále som za to veľmi, veľmi vďačná.

 

 1. Tvojmu motívu Mapa snov sa u nás veľmi dobre darí, z čoho máme veľkú radosť 🙂 Povieš nám viac o tom, ako tento obraz vznikol a čo pre teba znamená?

Aj ja mám z toho veľkú radosť! Jasné, že robím maľbu hlavne z vlastnej silnej potreby, no pocit, že viem cez ňu komunikovať aj s úplne neznámymi ľuďmi. Obraz Mapa snov vznikol, keď som raz prehodnocovala svoju staršiu tvorbu – konkrétne „rozlievané“ čiernobiele obrazy z mojej bakalárky- a rozhodla som sa ju updatenúť svojím novším, farebným geometrickým jazykom. Rada by som nechala interpretáciu na divákovi, no pre mňa môže byť ten motív rovnako pohľadom z vesmírnej lode, cez okulár mikroskopu či cez satelit na fjordy. Alebo veštením z kávovej usadeniny, proste nástrojom imaginácie 🙂

 

 1. Rada si skladáš puzzle už odmalička, alebo ťa to chytilo až teraz v dospelosti?

Odmalička! A odmalička mám jedny puzzle- rodinný kryptonit 😀 Tisíckúskový motív papagájov na čistočiernom pozadí, nikdy sme ich neposkladali!

 

 1. Máš nejakú dobru radu pre začínajúcich umelcov?

Neprestávať makať, aj keď to bude na začiatku zlé 🙂

 

 1. Na Instagrame často zdieľaš aj veci zo svojho osobného života. Prezradíš nám, aká je najdôležitejšia životná lekcia, ktorú si sa zatiaľ naučila?

V zraniteľnosti je sila a obyčajná ľudská láskavosť je to najviac.

 

 1. Máš v blízkej budúcnosti naplánované nejaké zaujímavé projekty alebo výstavy?

Sústreďujem sa práve na svoj najdôležitejší projekt- bábo a popri tom je maľovanie na vedľajšej koľaji, hoci samozrejme stále maľujem. Rozmaľovanú mám najmä veľkú sériu malých formátov- kartónov. Začala som už v tehotenstve počas práce pre Neheru a ide o také intímnejšie, pokojnejšie motívy. Práve som si uvedomila, že to celkom reflektuje moju terajšiu realitu- veľký projekt- výchova dieťaťa- vyskladaný z maličkostí- každodennosti.

 1. Je o tebe známe, že veľmi rada čítaš, vieš nám odporučiť zaujímavé knižky, ktoré ťa v niečom posunuli?

Len tak námatkovo, lebo ich je veľa:

Erik Baláž: Stratená voda, Herman Hesse: Siddhartha, Michel Houllebecq : Elementarne častice, Zadie Smith: White Teeth, prakticky čokoľvek od Margaret Atwood, Virginie Woolf a samozrejme Harry Potter 🙂

Zdroj fotiek z Instagramu @dominikazakova. Fotografie fotene samotnou Dominikou Žákovou a @viktoranalogom