O nás

Barbora Janáková a Lenka Kuricová Pucle, fotografia Ivana Santová

Sme Lenka a Baša a poznáme sa ešte z čias, keď sme za pivo platili slovenskými korunami, a kedy spoločenské hry boli to posledné, na čo sme mysleli v piatok večer. Medzičasom sme dospeli a počas veselej študijnej mladosti sa nám podarilo na prvý šup úspešne dokončiť vysoké školy – jednej umenie a druhej marketing. Napriek rôznym destináciam, svetovým kontinentom, rôznorodým frajerom a pofidérnym podnájmom, sme si vybudovali hlboké priateľstvo, z ktoreho pramení neskonalá úcta.

Projekt Pucle vznikol v čase, keď sme sa obe nachádzali na životnej križovatke. V zhluku rodinných problémov, rozchodov, nerozhodnutí o živote a smerovaní, nám v určitom momente (našťastie a možno práve preto, že sme boli spolu) zasvietila žiarovka a dostali sme nápad. Vymysleli sme Pucle.

Obe sme naprogramované na určitý druh tvorivej práce a trápil nás nedostatok možností a zároveň aj nedocenenie kreatívy u nás. A puzzle boli výbornou cestou, ako tento problém začať riešiť. Preto sme sa rozhodli, že veci zoberieme do vlastných rúk. Puzzle sú z nášho pohľadu úžasná hra a zaslúžia si lepšie motívy ako tie, ktoré na puzzle bežne vidíme v obchodoch. Namiesto obrázkov, na ktoré sme boli všetci zvyknutí, sme sa rozhodli im dopriať závan čerstvého vetra a oslovili sme tvorivých ilustrátorov a umelcov. A posunuli sme to ešte ďalej…

Po pár kostrbatých prototypoch sa nám podarilo vymyslieť si k puzzle aj drevený špeciálny rám, vďaka ktorému sa puzzle nemusia lepiť, ale môžu sa jednoducho zavesiť na stenu ako interiérový doplnok. A kedykoľvek opäť rozložiť a znovu sa s nimi hrať.

Vďaka tomu sa nám podarilo povýšiť hru na dizajnový zážitok.

Pucle vznikli z túžby robiť niečo krásne a myseľ cibriace.

Z túžby otvárať svet umenia a dizajnu novým spôsobom, kde prostredníctvom ilustrácií slovenských autorov dávame dávnej hre nový vizuál a hravo prinášame umenie do domácností a interiérov. Okrem toho sú puzzle veľmi prospešné aj na vývoj a tréning mozgu, fungujú ako aktívna meditácia a my ich radi voláme aj jógou pre mozog. Fungujú ako prevencia proti Alzhaimerovi a stareckej demencii a dá sa s nimi výborne trénovať jemná motorika.

Nosným prvkom Puclí je grafický motív od výborných slovenských ilustrátorov a umelcov, ktoré potláčame na recyklované puzzle a zasadzujeme do ručne robených masívnych drevených rámov.

Teší nás, že prinášame produkt, ktorý funguje na princípe večnej skladačky. Pucle si môžete jednoducho kedykoľvek rozložiť, zložiť, zavesiť a zvesiť bez toho, aby ste čokoľvek lepili.

Hravá forma nielen baví, ale aj otvára dialóg o kultúre v domácom prostredí. Pucle nie sú pre nás iba hrou, veľmi dôležitý je práve edukačný a informatívny prvok, ktorý obsahujú. Je to vyvážený mix krásneho, bystrého a hravého.

​Tak čo, pôjdete sa s nami hrať?

Baša a Lenka