DomovPo horách a plátnach s Martinom Majerčákom
#Múdrosti našich ilustrátorov

Po horách a plátnach s Martinom Majerčákom

Martina sme stretli nedávno prostredníctvom nášho OPEN CALLu, kde sme hľadali nové ilustrácie na naše Pucle. Veľmi sa nám páčil motív, ktorý poslal, a tak sme ho vybrali ako druhú ilustráciu a s veľkou radosťou aj vytlačili. A sme moc radi, že sa vám motiv od Martina páči. Duch mesta je totižto tento rok našim zatiaľ najpredávanejším motívom.  

 

Veľmi radi podporujeme aj neznámejších ilustrátorov a prave aj s touto myšlienkou sme Pucle založili. 

 

 

Vedel by si sa nám v krátkosti predstaviť?

Ahoj meno meno je Martin Majerčák, mám 33 rokov a pochádzam z Popradu. Vyštudoval som medzinárodné ekonomické vzťahy v Bratislave, no profesne sa venujem maľovaniu, kresleniu a ilustrovaniu. Bývam kúsok od Tatier takže o inšpiráciu ozaj nemám doma núdzu.

 

Viem, že sa primárne venuješ tvorbe s akvarelom. Ako si začal a čo ťa k nemu inšpirovalo?

Dlho som maľoval len za pomoci tušu a venoval sa primárne komixovým motívom, ktoré ma fascinovali od detstva. Takže môj svet bol čiernobiely, no od istého momentu som potreboval do svojej práce pridať farby. Akvarel ma vždy fascinoval, tak som sa oň začal viac a viac zaujímať a už to šlo samo. Na začiatku som ale samozrejme nevedel čo a ako, no našťastie existuje web apvfilms.com kde majú najlepší akvarelisti našej doby svoje lekcie. To odporúčam každému kto sa chce s akvarelom skamarátiť. Kurzy su ozaj perfektné a prevedú vás celým procesom od skice až po hotvé dielo.

 

Máš nejaký obľúbený technický postup pri práci, ktorý by si odporúčal ostatným umelcom?

Nemám žiadnu revolučnú odpoveď na túto otázku. Veľa fotím počas svojích výletov, veľa skicujem, a tak mam vždy niečo v zálohe k čomu sa viem vrátiť a s čím môžem pracovať. Podľa mňa sa len treba pozerať veľa okolo seba, veď krásne a inšpirujúce veci na nás čakajú pomaly za každým rohom, či už v meste alebo prírode.

 

Ako si vyberáš miesta alebo scény pre svoje ilustrácie? Existuje nejaký osobitný proces voľby motívov?

Veľa fotím, či už na telefén alebo na 40 ročnú zrkadlovku, doma potom vyberám motív, ktorý by najviac mohol fungovať na papieri či plátne a začínam tak s prácou. Na svoje dovolenky vždy nosím akvarelový moleskine a set farieb. Takže ak je čas na túre sa na chvíľu zastaviť, vyberám z batohu notes a kreslím rovno na mieste. Absolútne milujem formu takéhoto cestovateľského denníku. Doma častokrát potom premieňam tieto malé ilustrácie na veľké formáty.

 

Čo ťa najviac inšpiruje na horách a ako sa tieto zážitky prenášajú do tvojich prác?

Mám rád to premáhanie sa a boj samého so sebou, či už počas lezenia alebo počas nejakého nekonečného výšľapu hore. Potom ta odmena v podobe neopísateľných výhľadov je naozaj na nezaplatenie a poviem si, že to ozaj stálo za to, aj keď to nebolo zadarmo. Tým ,že sa venujem horským športom, veľmi rád kreslím a maľujem aj horolezcov či lyžiarov. Niekedy je to len tak pre seba, inokedy pre kamarátov, či pre zachytenie naších spoločných momentov v tomto úžasnom prostredí.

 

Prečo si si vybral Bratislavu ako hlavný motív tvojej ilustrácie na Pucle?

V Bratislave som stravil časť svojho života a veľmi sa mi páči kam sa Bratislava od čias môjho štúdia posunula a ako sa to mesto neustále mení a zlepšuje. Chcel som spraviť motív pre seba ako spomienku, ale zároveň aj motív pre každého, kto má rad architektúru a jedinečný charakter každého mesta. Motív preto zachytáva na jednej strane ikonickú architektúru ale aj možstvo zelene, ktoré je v meste možno nájsť. Ako milovník geometrie a farieb mi nedalo nepoužiť aj tento motív ako podklad pre Bratislavu.

 

 

Ako sa tvoj vzťah k prírode a turistike odráža v tvojom umení?

Príroda a hory ako také su pre mňa miestom kde viem vypnúť a načerpať množstvo mentálnej sily. Kedže sú mi hory tak blízke, sú najčastejsím motívom v mojej tvorbe. rovnako tak aj doma sa obklopujem horskými motívmi, či už v podobe obrazov alebo fotografie.

 

 

Káva je jedným z tvojich záľub. Má tvoja láska k tomuto nápoju nejaký vplyv na tvoje tvorivé procesy?

Samozrejme, žiaden obraz nezačal bez dobrého espressa či fajného filtra. kedže som milovníkom tohto nápoja som veľmi rád, že som mohol pracovať s niekoľkými kaviarňami a pražiarmi na kávových motívoch, ktoré boli použité na kávove obaly či kávovy merch. Keď príde dopyt na takúto spoluprácu, vždy sa veľmi teším.

 

 

Ako by si charakterizoval svoj umelecký štýl, najmä pri práci s akvarelom?

Ja osobne svoj štýl zadefinovať neviem a asi ani nechcem. Viacero ľudí sa však zhodlo, že to má podľa nich najbližsie k postimpresionizmu. Ako som však spomínal nechcem sa k ničomu priradzovať, nakoľko ku každej práci pristupujem indivduálne a nechcem sa držať len v rámci nejakých manitenlov istého štýlu. To mi dovoľuje pracovať absolútne voľne a zachytávať veci práve tak ako ich ja cítim a vidím.

 

 

Máš nejaký tip alebo radu pre mladých umelcov, ktorí sa chcú venovať ilustrovaniu?

Veľa kresliť a nebáť sa. pracovať na motívoch, ktoré sú im najbližšie a nájsť si svoj vlastný originálny štýl a rukopis.

 

 

Ktorý z tvojich diel ti je najbližší k srdcu a prečo?

Určite je to jeden z posledných obrazov západných tatier (vidieť možete nižšie). A dôvod je asi ten že Západne Tatry mam obzvlášť rád práve kvôli ich charakteru a odlišnosti od tých Vysokých. V západnych dominuju horské lúky, ktoré hrajú miliónom farieb na jeseň a výhľady z nich sú ozaj dychberúce. Keď k tomu človek cestou stretne ešte stádo kámzikov je ten zážitok oto silnejší. Práve takúto emóciu som sa snažil na tomto dvojplátne zachytiť, a hoci sa to často nestáva, som s týmto obrazom ozaj spokojný.

 

 

 

Ako vnímaš vývoj svojho umeleckého štýlu od začiatkov k dnešku?

Myslím si že som prešiel celkom dlhú cestu od tušu k akvarelu a v poslednej dobe k oleju a akrylu. Veľmi rád sa obzerám spať a porovnávam obrazy z rôznych období mojej tvorby a vravím si že je fajn že som to nevzdal, aj keď autorských kríz bolo už niekoľko.

 

Máš nejaký rituál alebo prípravu pred začatím nového umeleckého projektu?

Ku každému projektu sa snažím pristupovať jedinečne. Je pre mňa dôležité aby výsledok vystihoval jednak zadávateľovú predstavu, ale zároveň aby to malo môj rukopis. Každý projekt začína inak. niekedy začíname farebným spektrom, inokedy motívmi alebo vecami, ktoré majú byť vo výsledku zahrnuté.Následne veľa skicujem a feedbackujeme si to kým niesu obe strany spokojné.

 

Ako sa dokážeš vrátiť k tvorbe po období, kedy ťa inšpirácia nejako opustí?

Keď ma opustí inšpirácia netvorím. Naučil som sa už na seba netlačiť a nerobiť veci na silu, nakoľko je to potom vo výsledku cítiť. ale keď príde inšpirácia veľakrát neviem čo skôr. Je potom pre mňa bežné že mám rozrobených niekoľko vecí súčasne a niekedy sa aj stáva že na viacerých veciach robím naraz. Kým jedno plátno schne pokračujem na druhom, alebo kreslim na tablete a naopak.

 

Čo by si povedal mladým ľuďom, ktorí sa cítia odstrašení alebo nesmelo voči vlastnému umeniu?

To čo raz povedal Woody Allen. Talent je šťastie, no to čo je v živote dôležité je odvaha. A tak to je. Pár šťastných sa narodí s talentom, no ten talent je len nejaký headstart. Či už ten talent máme alebo nie, treba na sebe pracovať a nebáť sa ukázať, čo v nás je.

 

Existuje nejaký konkrétny význam alebo posolstvo, ktoré by si chcel preniesť prostredníctvom svojich ilustrácií?

Chcel by som aby moje práce v ľudoch niečo vyvolali. aby to nebolo len o tom či páči alebo nepáči. chcem aby vyvolali moje veci u ľudí nejakú emóciu. Lebo to keď sa podarí je podľa mňa malý zázrak.

 

Môžeš opísať svoj proces tvorby, od inšpirácie po dokončenie diela?

Na túto otázku sa mi ťažko odpovedá. hlavne preto že okrem krajinomaľby sa venujem aj inej tvorbe ako sú napriklad abstrakty. Niekedy proces spusti pesnička ktorú počujem, inokedy niečo čo padne počas rozhovoru, no veľa krát je to práve niečo magické čo vidím v horách, následne pokračujem skicovaním. Veľa si pomáham ipadom kde si už nahadzujem rovno aj farby aby som zistil či to čo mám v hlave funguje aj na papieri alebo nie. Ak to funguje začínam s prácou na akvarelovom papieri či plátne.

 

A naša bežná otázka 🙂 Odporuč dve knihy, o ktorých si myslíš, že by ich mali čítať aj iní 🙂

Jednozačne Dekameron od Giovanniho Boccaccia a Goetheho Fausta. Obe knihy som už niekoľko krát prečital a obe v niekoľkých jazykoch, no vždy sa k ním rád vrátim. a pridám aj tretí bonus na odľahčenie a to knihu od Woodyho Allena Mimochodom.

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €
Chcete sa stať našim Pucle ilustrátorom*ilustrátorkou? Zapojte sa do nášho OPEN CALLu 2024. Téma na tento rok je Architektúra 20. storočia.