Domov6 otázok pre Simonu Čechovú 


#Blog #Múdrosti našich ilustrátorov

6 otázok pre Simonu Čechovú Sú súčasťou našich Pucle a vlastne aj nášho života 🙂 Radi s nimi trávime čas, chodíme na návštevy, rozprávame sa o živote, umení, ilustrovaní a aj hrách. Žijú s nami náš sen, podporujú nás, veľakrát aj motivujú v tom, aby sme nepoľavovali. Sú to proste naši Pucle ilustrátori. Chceme, aby boli aj vaši, aby ste vedeli čo robia, čím žijú, čo ich baví a prečo sa rozhodli s nami do Pucle pustiť. Preto sme sa rozhodli napísať sériu blogových rozhovorov, ktoré si budete môcť po novom prečítať nielen na našom blogu, ale aj v newslettroch 🙂 

Ako prvý sme sa rozhodli spracovať blog so Simonou Čechovou.
Simonka bola prvým človekom, ktorého ilustráciu sme získali, a prvým ilustrátorom, ktorého sme oslovili v našich Pucle začiatkoch:) Už od prvých momentov sme sa priam zaľúbili do jej spôsobu tvorby, veľmi nás bavila jej hravá forma, kresba farebnými ceruzkami aj motívy, na ktoré sa zameriava. Baví nás, že jej ilustrácie môžu  byť detské, ale aj absolútne nemusia. Dokážu potešiť oko, ale vo veľa prípadoch aj rozpovedajú zaujímavé príbehy či vážnejšie témy.
Kto je vlastne Simona Čechová? Čítajte ďalej a spoznajte našu prvú Pucle ilustrátorku!

     

1. Simonka, pamätáš si ešte moment, keď sme sa ti prvýkrát ozvali a oslovili ťa s otázkou, či si vieš predstaviť spoluprácu s Pucle? My si pamätáme, že sme ti ešte nemali čo ukázať, nepoznali sme sa a celá idea Pucle s dreveným rámom, ktoré sa nelepia, bola iba v našej hlave. No vedeli sme, že s ilustráciou od teba to bude bomba. Čo si si vtedy pomyslela? 

Áno, pamätám si, ako sme boli na káve a ty si mi rozprávala čo vlastne Pucle chcú byť a prečo. Je pravda, že je to vždy trochu taký risk robiť pre niekoho, kto je v úplných začiatkoch len s nejakou víziou. Ale vyzerala si, že to myslíš vážne a že to chcete robiť dobre a kvalitne. Podľa mňa je hlavne dôležité aby si ľudia, ktorí idú spolupracovať, sadli po tej ľudskej stránke, potom ide všetko ľahšie. No a myslím, že v našom prípade to klaplo a ja som sa teda nebála, že mi moju ilustráciu sprzníte 😀

2. My sa snažíme Pucle vnímať ako ďalší priestor k prezentácií umenia. Klasické puzzle majú často gýčové motívy a ľudia sú veľakrát prekvapení, keď zistia, že to môže ísť aj inak. Čo si myslíš o tlačení ilustrácií na puzzle?

Keď sa pozerám na puzzle ako na hračku pre dieťa, vnímam to ako nástroj, ktorým vie rodič formovať vkus (alebo povecme cit pre umenie) dieťaťa, už v takom rannom veku. Tak isto ako aj pekne ilustrované knižky alebo vkusné hračky.

Ilustrované puzzle Pucle s motívom od Simony Čechovej

3. Skladáš rada, alebo puzzle vôbec nie sú pre teba? Máš nejakú inú aktivitu, v ktorej sa dostávaš do stavu “meditačnej mysle” a dokážeš dokonale vypnúť od okolitého sveta?

Ako decko som mala pár puzzle a dokonca som to lepila na papiere a vešala na stenu ako plagáty (čiže fajn nápad s drevenými rámikmi 🙂 )  Dnes už neskladám sa priznám.

Neviem či je to stav meditačnej mysle, ale určite sa viem dobre odreagovať pri kreslení nejakej voľnej tvorby. A ďalšie vytrhnutie z reality je pre mňa včelárenie. To je naozaj dokonalý spôsob ako plnohnotne tráviť môj voľný čas. Práca ilustrátora vyžaduje dlhé hodiny sedenia na zadku. Preto sa vždy teším, keď príde jar a ja raz týždenne vypadnem k nám na chatu, kde mám včely a mám tam nejaký ten pohyb. Veľmi dobre mi to balansuje môj sedavý spôsob života. Človek je na čerstvom vzduchu, v prírode a ešte k tomu robí niečo veľmi prospešné nielen pre seba ale aj pre svoje okolie.

      

4. No poďme aj k tebe a tvojmu kresleniu 🙂 Kedy ťa chytila túžba kresliť? Bolo to prirodzene od malička, alebo sa to budovalo so skúsenosťami? A čo ceruzky, tiež to bola prvá voľba? 

Asi nebudem úplne typický príklad ilustrátora. Nechodila som na základnú umeleckú, ani na strednú a ani na VŠVU. Kreslenie som vôbec necibrila od ranného veku. Napriek tomu, že ma kresliť veľmi bavilo, začala som sa tomu aktívne venovať až na univerzite. Je to relatívne neskoro, ale asi to tak malo byť, každý máme svoju cestu. Takto spätne si myslím, že to bolo tým, že som kreslenie nepovažovala za niečo dôležité. Bolo to nejaké hobby, nejaký vedľajší predmet ako výtvarná na „základke“ nemalo žiadnu váhu. To, že som bola v kreslení najlepšia v triede bolo len nejaké malé bezvýznamné plus. Ako dieťa som nevedela, že ilustrácia by mohla byť moja profesia, moje remeslo. Nikto mi to nepovedal, nikto mi takú cestu neukázal. Asi o tom tiež nevedeli 🙂

Keď som sa rozhodovala, čo po gymnáziu, chcela som skúsiť študovať v zahraničí. Bavila ma angličtina a mala som chuť vyskúšať ako to chodí v iných krajinách. Nejak som sa ocitla vo Veľkej Británii, vylučovacou metódou (žiadna matika, fyzika, chemia…) som si vybrala odbor Reklamný Dizaj  (neskôr aj marketing) a tam môj skvelý profesor Noel Douglas zistil, že viac ako dizajn mi ide ilustrácia a tak ma aj viedol. Ceruzky boli pre mňa najprirodzenejšie, no teraz už pracujem viacmennej digitálne.

 

5. My sa snažíme stále hovoriť, že hrať sa nie je iba pre deti 🙂 Ako je to s tebou a užívaním si radostí? Máš niečo, čo by sme mohli nazvať hrou, čo si užívaš v tvojom živote? 

Niekedy sa pristihnem, že veci aj seba beriem príliš vážne. Potom sa snažím uvedomiť si, že veď o nič nejde, že som na tomto svete iba chvíľku a za ďalšiu chvíľku tu už nebudem a tak by som mala k veciam aj pristupovať. A tak si užívam úplné obyčajnosti ako napríklad cesta električkou, alebo poobedná káva na slnku, zmrzlina cestou domov… No a potom moja práca je moja radosť a hra. Veď si v podstate celé dni kreslím 🙂  O tom sa mi ani nesnívalo.

6. Povedz nám trošku o tvojich plánoch do budúcnosti, ak to nie je tajné Prípadne, čo zaujímavé sa ti podarilo v poslednej dobe dokončiť?

V prvej polke mája mi v IKARe vyjde moja úplne prvá autorská obrázková knižka Včelár Jožko. V tejto knižke sa spojili dve veci, ktoré dávajú zmysel môjmu životu – kreslenie a včelárenie. Je to pre mňa teda veľmi osobná vec. Momentálne pracujem na veciach pre Trnavské a Nitrianske divadlo. A s vydavateľstvom Monokel a Michalom Hvoreckým začíname robiť na ďalšom spoločnom picturebooku. Zatiaľ ešte asi nemôžem prezradiť čo to bude 🙂

 

Ak sa vám páčia Pucle od našej Simoky Čechovej, obzrieť si ich môžete aj priamo v jej sekcii na našom webe. Učite vám odporúčame si pozrieť taktiež krásne knížky, ktoré vychádzajú pod hlavičkou nášho obľúbeného vydavateľstva Monokel (kúpiť ich môžete napríklad cez Martinus). 

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €