Domov7 vecí, čo nás Pucle za 3 roky naučili
#Blog #Pucle múdrosti

7 vecí, čo nás Pucle za 3 roky naučili

Nevinný nápad, len malá myšlienka robiť ilustrované puzzle nám prišla potichučky zaklopať na čelo v roku 2017 a následne nám obom zmenila životné smerovanie. Nechceme znieť extra dojato, ale asi to k tomuto nášmu malému výročiu patrí.

Tento september Pucle oslavujú svoje tretie narodeniny. Ani sa nám nechce veriť, že už tri roky máme to šťastie, venovať sa stavaniu svojej dream company, kde vyrábame veci s láskou, kvalitne a ekologicky.

Pucle nám priniesli do života mnoho vecí, vedomostí, príležitostí a ľudí, ktorých si nesmierne vážime. A pri radostnej udalosti našich narodenín by sme sa s vami radi podelili o najdôležitejšie lekcie, ktoré nám naše malé podnikanie a spolupráca uštedrili.

1. Lekcia pokornej komunikácie
Možno jedna z najdôležitejších vecí, ktoré sme si vďaka Pucle mali možnosť natrénovať, je otvorená komunikácia s človekom, ktorý je váš najlepší priateľ a zároveň biznis partner. Naučili sme sa rešpektovať svoje charakterové črty a vyťažiť z nich to najlepšie. Naučili sme sa pracovať s negatívnejšími vlastnosťami, priznať si chybu a naozaj sa z nej poučiť. Uistili sme sa, že sa vieme navzájom podržať a jedna z nás (väčšinou Baša) vie vždy prebrať kormidlo dobrej nálady, aj v ťažšej situácii. Overili sme si, že prebrať zodpovednosť za vlastný omyl, je známka vyzretosti a nie slabosti. Natrénovali sme si ako sa jedna druhej ospravedlniť, navzájom sa pochváliť, dať si priestor a vzájomne si pomáhať. Na začiatku sme často počúvali, že priateľstvo a biznis by sa nemali miešať, no myslím, že s veľkou vďačnosťou môžeme povedať, že sme radi výnimkou z pravidla 🙂

2. Pomaly ďalej zájdeš
Pri každej novej zodpovednej úlohe a projekte treba postupovať systematicky. Pucle sú zatiaľ stále malá firmička, ale to neznamená, že s ňou nemáme veľké plány. Práca často plodí nové nápady a my by sme sa niekedy najradšej rozštvrtili, aby sme mohli na všetkom pracovať. Často dostávame otázky o predaji v zahraničí, veľkých spoluprácach, víziách, novinkách a inováciách. O všetkom samozrejme premýšľame a pracujeme na tom, ale zistili sme, že najdôležitejšie je pre nás vytvoriť si pevný základ a skúsenosti. Rozrobiť dvadsať vecí a nestíhať ich kvalitne doriešiť je plytvanie časom, zdrojmi aj energiou. Pucle sú pre nás obe prvou vlastnou podnikateľskou skúsenosťou a investíciou, a preto postupujeme svojím tempom. Je pre nás dôležité robiť kroky tak, aby ich následky boli pre nás udržateľné. Postupovať tak, aby sme ustáli úspech aj prípadný neúspech. A aby sme si pri tom všetkom stihli všetky radosti aspoň na chvíľku vychutnať a zo všetkých strastí sa niečo naučiť (a potom to celé spísať do blogu).

3. Všetko na jedno použitie je nepoužiteľné
Pucle nás posunuli na nový level eko uvedomenia. Zistili sme, koľko odpadu sa bežne produkuje pri výrobe, koľko plastu a peňazí sa vyplytvá pri balení, koľko zdanlivo potrebných drobností je v obehu len na jedno použitie. Začiatok vlastnej výroby bol ešte zhlasnený call k tomu, aby sme sa chovali maximálne zodpovedne k planéte nielen v práci, ale aj doma a kamkoľvek prídeme. Jednoduchá potreba ušetriť za bublinkovú fóliu prešla do eko iniciatívy na všetkých frontoch a za následok má napríklad túto super skupinu, ktorú založila Baša – Zodpovedné podnikanie – posuňte ďalej čo nepotrebujete, alebo aj funkčný a udržiavaný vermikompostér v Lenkinej špajzi. Sme kreatívne a snažíme sa využívať naše odpady znova, dať každej veci aspoň dvojitú funkciu, ak je to možné. Zároveň sme si začali viac všímať to, ako k ekológii pristupujú iné značky a vedome sme ich začali pri nákupoch uprednostňovať. Vieme totiž, že ekologická výroba je bohužiaľ často omnoho náročnejšia a nákladnejšia než bežne používané alternatívy.

4. Nevídané dvere za dverami
Pucle sme založili aj s dôvodu, že sme chceli vytvoriť prácu sami pre seba. Vytvoriť si vlastné dvere, ktoré môžeme otvoriť sebe aj našim ilustrátorom a ísť nimi na cestu kreatívneho podnikania. Mali sme pocit, že práca v kreatívnom odvetví nie je nič jednoduché a taktiež sme riešili boj so stereotypom, že kultúra a profitabilita nie sú kamarátky. Aj vďaka tomu, že sme išli do risku, sme začali objavovať nielen dvere, ale aj okná a rôzne brány plné nových spoluprác a príležitostí. To, že sme sa pustili do vlastného projektu nás posunulo na miesta, kde by sme inak nestáli, objavili sme možnosti, ktoré by nám inak ostali skryté a získali sme skúsenosti a sebadôveru ustáť aj veľkorozmerné úlohy. Aj vďaka Pucle teraz pracujeme v tíme mesta Trenčín pri príprave kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry, spoluorganizujeme konferenciu TEDx Trenčín, rečnili sme na niekoľkých Pecha Kucha podujatiach a rôznych diskusiách, spolupracujeme s našou milovanou značkou Martinus na ich vlastnom Pucle merchandise a mnoho iného. Pointa je, že odvážna aktivita provokuje príležitosti, aby otvorili svoje vráta.

5. Trpezlivosť ruže prináša. Niekedy.
Trpezlivosť je nevyhnutným nástrojom nielen pri podnikaní, ale pri každom projekte. Treba mať trpezlivosť s procesom učenia sa, vstrebávania nových vedomostí, a hlavne s čakaním na úspech, ktorý sa nedostaví automaticky. Nič sa nestane prevratne úspešným za noc, ak aj náhodou áno, je to skôr vzácna výnimka ako bežná skúsenosť. Táto lekcia samozrejme nadväzuje na vyššie spomenutú Pomaly ďalej zájdeš. Naučili sme sa, že všetko má svoj čas a vyžaduje si poriadny kus práce. Pre nás to, našťastie, nebola bolestivá lekcia, lebo nás práca baví a tešíme sa z nej. Treba stáť pevne za svojím projektom, pracovať na ňom a posúvať ho ďalej aj práve preto, že si dokážete užiť samotný proces. Lebo hviezdny výsledok totiž nikde nie je garantovaný.

6. Pevný plán a flexibilný prístup spolu sedia ako dva puzzle dieliky
Táto lekcia tak trochu popisuje aj nás dve. Lenka zosobňuje pevný plán a Baška zase flexibilný prístup. Naučili sme sa jedna od druhej zlepšiť sa v tom, čo nám nebolo úplne vlastné. Rozumné plánovanie je potrebné pri akomkoľvek obchodnom zámere. Samozrejme, nie vždy sa okolnosti prispôsobia našim plánom a vtedy je na rade flexibilný prístup. Čím viac skúseností máme, tým jednoduchšie je ho praktizovať a veriť si, že situáciu dokážeme odnavigovať aj keď do plánu vstúpia objektívne prekážky. Vtedy treba vytvoriť nový plán s ohľadom na nové okolnosti a čo najskôr sa s nimi zmieriť, v prípade, že majú aj nejaký negatívny dopad. Počas troch rokov fungovania sme si to už nacvičili viac krát a využili sme to samozrejme aj na jar tohto roku, keď pandémia zmietla zo stola náš zodpovedne naplánovaný rok 2020.

7. Sloboda ide ruka v ruke so zodpovednosťou
Pracovať vo vlastnej firme a byť svojím šéfom je super. Naozaj. Ale je to aj náročná a veľmi zodpovedná úloha. Natískajú sa dve hlavné riziká a prvé z nich je očividnejšie na začiatku procesu. Ak nemáme dobre vytvorený systém, je možné že sa veci nebudú posúvať tým správnym tempom. Nikto nás nebude naháňať s deadlinami, musíme sa naháňať sami, ak nám na projekte záleží. Druhé riziko vzniká neskôr a to je presný opak – keď naopak nevieme prestať pracovať, lebo nám na tom záleží až príliš a úplne sa svojou firmou identifikujeme. Stráženie balansu je v tomto prípade odpoveďou a treba sa zmieriť s tým, že to je never-ending proces.

Všetky tieto a ešte mnoho iných lekcií sa však učíme s radosťou. Pucle sú pre nás jedinečná a skvelá životná skúsenosť a dúfame, že budeme oslavovať ešte mnoho ďalších narodenín a napíšeme ešte mnoho rozcítených blogov.

Rok 2020 nebol jednoduchý pre nikoho, no my sa vám znova chceme poďakovať za priazeň. Neskutočne si vážime vašu podporu a tešíme sa na ďalšie motívy, ktoré spolu spoločne poskladáme! Ďakujeme za tri roky plné radosti, dielikov, dizajnu a hlavne vašich aj našich úsmevov. Máme vás radi!

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €
Chcete sa stať našim Pucle ilustrátorom*ilustrátorkou? Zapojte sa do nášho OPEN CALLu 2024. Téma na tento rok je Architektúra 20. storočia.