DomovAko je to vlastne s Pucle a ekológiou?
#Blog #Pucle múdrosti

Ako je to vlastne s Pucle a ekológiou?

Téma ekológie je momentálne veľmi populárna a my sme neskutočne radi, že tomu tak je. Častokrát si robíme srandu, že naše deti budú volať obdobie posledných dvadsiatich rokov „Doba plastová“, no keď sa nad tým zamyslíte, veľmi vtipné to veru nie je. Za posledné roky sme si zamorili planétu natoľko, že sa produkcia eko výrobkov musela stať trendom, aby sme si začali uvedomovať, čo sa na svete deje.

Veríme, že aj vás to aspoň trošku trápi. Podobne sme na tom boli aj my a naozaj nám záleží na podnikaní s minimálnym odpadom. Preto sme sa hneď od začiatku Pucle snažili všetko vymýšľať tak, aby sme tvorili čo najmenší odpad pri výrobe. Určili sme si ciele, ktoré sme chceli dodržiavať a riadime sa nimi dodnes. Prečo vlastne? Dúfame, že sa nám podarí inšpirovať aj ďalších. Myslíme si, že je dôležité, aby sa firmy, či začínajúci mladí podnikatelia zamýšľali nad tým, ako podnikať zodpovedne k planéte a nazerali na pre niekoho bežné veci novým pohľadom. Eko zmýšľanie nepatrí iba do domácností ale aj do kancelárií, start-upov či veľkých firiem.

Ako sme začínali?

Jednou zo základných myšlienok bolo nájsť materiály, ktoré pochádzajú z recyklovaných zdrojov, alebo sa dajú ešte opätovne využiť. Náš produkt pozostáva z recyklovaných puzzle, masívneho bukového rámiku, recyklovanej podložky, fólie, ručne šitého bavlneného vrecúška, brožúrky a tubusu, v ktorom je všetko zabalené. Naše Pucle nie sú jednorazovka, netreba ich lepiť a teda sa dajú kedykoľvek znova skladať, čo taktiež súhlasí s filozofiou viackrát využiteľného produktu. V balení nenájdete žiadny zbytočný plast a snažíme sa, aby sa veci, ktoré vám po zložení Pucle ostanú, dali znova využiť v domácnosti. Preto sme sa rozhodli plastové vrecúška, ktoré bežne nájdete v akýchkoľvek puzzle vymeniť za krásne (nami) šité bavlnené vrecúška. Po vysypaní puzzle ich môžete opätovne použiť napríklad na bylinky alebo drobné tajomstvá 1 000 dielikové puzzle už legislatívne nie sú hračka a teda máme voľnejšiu ruku pri výbere materiálov. Takže vrecúška pri „tisíckach“ dokonca upcyclujeme a k ich šitiu využívame vhodné látky, ktoré by inak skončili v koši alebo zabudnuté v skrini.

Od začiatku sme si uvedomovali, že nám záleží, aby sme podnikali s ohľadom na životné prostredie. Touto myšlienkou žijeme aj v súkromí a bolo pre nás dôležité, aby sme si ju preniesli aj do podnikania. Preto sme hľadali dodávateľov, ktorí nám vedia vyrobiť puzzle, podložku a aj tubus z recyklovanej lepenky. Nestačila nám však iba myšlienka recyklovaného materiálu a rozhodli sme sa, že od vás v prípade záujmu tubusy, ktoré nepotrebujete vyzbierame a myšlienkou cirkulárnej ekonomiky sa ich pokúsime opätovne zužitkovať. Zatiaľ sa nám to v malých krokoch darí a veríme, že ako budú rásť samotné Pucle, bude sa aj nám viac a viac dariť zbierať tubusy od vás kdekoľvek sa budete nachádzať.

Tubusy nám však vôbec nemusíte vracať, neskutočne dobre sa dajú využiť napríklad na uskladnenie hračiek, ceruziek a drobností rôzneho druhu. Dokonca ich viete využiť aj v bezobalových obchodoch, kde vám do nich s radosťou nasypú napríklad vločky alebo cestoviny.

Aj to, ako sa tovar zabalí, vie pomôcť

Dlhú dobu nás trápilo, ako baliť zásielky tak, aby sme neprodukovali zbytočný odpad. Nechceli sme zbytočne kupovať bublinkové fólie, do ktorých sa produkt zabalí a keď vám príde domov, vo väčšine prípadov skončí v plaste (dúfame, že aspoň tam). Vedeli sme ale, že naše Pucle nemôžeme posielať bez ochrannej vrstvy, aby sa tubusové balenie nepoškodilo. Napadlo nám, že sa pokúsime hľadať ľudí, pre ktorých sú možno tieto bublinkové fólie odpadom a budú ochotní nám ich dať. Veľmi nás prekvapilo, že naša aktivita prerástla až do skupiny ľudí a podnikateľov, ktorí si vzájomne vymieňajú nepotrebné materiály a pomáhajú tak nielen sebe, ale aj prírode. Ak chcete byť medzi nimi aj vy, určite si pozrite našu Facebookovú skupinu Zodpovedné podnikanie.

Záleží nám na tom, robiť veci poctivo a sme veľmi šťastní, že vďaka podpore každého, kto si náš produkt kúpi, v tom vieme pokračovať.

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €