DomovNestíhate sa hrať? Máme super trik, ako si lepšie rozplánovať čas!
#Blog #Pucle múdrosti

Nestíhate sa hrať? Máme super trik, ako si lepšie rozplánovať čas!

Robota, nákupy, pes, deti, seriál, upratovanie. Všade samé povinnosti a neostáva vám žiadny čas na zábavu?


Takmer všetci sa sem-tam posťažujeme, že máme menej času, než by sa nám žiadalo. Ani nie tak na prácu, ale na iné dôležité veci, ako cvičenie, čas strávený s rodinou, alebo vytriedenie tej zásuvky na všetko, ktorá je už taká plná, že ani nejde otvoriť. A možno aj na to pozvať celú rodinu na večeru, alebo si prečítať celú knihu na jeden záťah.


Jedna z múdrych rád o managemente nášho času, je rozobrať si náš typický deň na drobné a zapisovať si, koľko strávime robením jednotlivých aktivít. Často sme prekvapení, ako málo času strávime naozaj produktívne. Internet, telka a státie v rade v Lidli o štvrtej poobede sú tí najbežnejší žrúti nášho času. Už dávno vieme, že pozeranie telky (teda ak nemáte akurát pustené ČT1, kde beží nejaký super dokument) nie je nijako extra prospešné pre nás mozog a jeho vitalitu, skôr naopak.

Pravdou je, že väčšinou to nie je o tom, či čas máme, alebo nemáme, ale kam sa ho rozhodneme investovať. Ak sa rozhodneme čas investovať do prospešnej aktivity, vyplatí sa nám to a v konečnom dôsledku získame viac času – času stráveného zmysluplne.

Často počúvame od ľudí, že nemajú čas ani cvičiť, a už vôbec nie sa hrať. Vraj čas hrať sa majú iba deti. No to podľa nás nemôže byť ďalej od pravdy! Hra v dospelosti je veľmi prospešná pre kreativitu a udržiava náš mozog v mladistvej forme. Stačí, ak večer vypneme telku, alebo zaklapneme notebook a nalejeme si pohár (čistého) vína – môžeme červeného, na krvinky. Či už k tomu vínku rozložíte Pucle, Monopoly alebo vytiahnete omaľovánky, garantujeme, že vaše neuróny sa budú tešiť.


Skladanie, hry a hlavolamy nás doslova omladzujú, teda vnútorne. Vďaka tomu, že sa pri skladaní zapájajú obe hemisféry, podporuje sa tvorba dopamínu, čo je taká omladzovacia kúra pre mozog a má mnoho výhod pre našu celkovú existenciu. Vďaka dopamínu sa nám zlepšuje pamäť – takže ušetríme čas, lebo sa nebudeme neustále vracať po kľúče a tiež si ušetríme nejednu cestu naspäť do Lidlu, lebo sme zabudli kúpiť citróny. Dopamín nám tiež pomáha prežívať intenzívnu radosť a pocit zadosťučinenia. Čas strávený zmysluplne teda budeme prežívať intenzívnejšie, a viac si ho užijeme. 


Skladanie a hlavolamy tiež fungujú ako prevencia proti Alzhaimerovej chorobe, demencii a iným stareckým chorobám, ktoré nám postihujú mozog vo vyššom veku. Takže je jasné, že vďaka času investovanému do hry, získame viac času v živote s vitálnou hlavou. Ak trpíme nedostatkom dopamínu môže to vyústiť až do depresie, nespavosti a podráždenosti. Ak máme dopamín v tej správnej hladine, zároveň získame viac času stráveného v pohode – a určite bude každý súhlasiť, že v pohodovom stave sme produktívnejší, ako v tom mrzutom a nevyspatom. 


Ešte viac podrobností o dopamíne a jeho účinkoch si prečítajte aj v článku Prečo skladať puzzle alebo ako hravo zbystrieť.

Čo ak váš problém nie je čas, ale peniaze? Pri hypotéke a účtoch vám nezostáva na veselosti?

Tu platí rovnaká rada a pravidlo ako pri narábaní s naším časom. Ak by sme si zapisovali každý jeden výdaj zistíme, že mnoho peňazí minieme zbytočne. S lepším plánovaním výdavkov dopredu by sme vedeli ušetriť na zmysluplné veci, ktoré nám urobia radosť. Platí tu to isté ako pri čase, často to nie je o tom koľko peňazí máme, ale kam a ako sa ich rozhodneme investovať.


Aktivity strávené s rodinou, zdravšie jedlo a investícia do seba sa v konečnom dôsledku vždy oplatia.


Samozrejme, niekedy sa ťažko rozlišuje, do čoho má zmysel investovať a do čoho nie. Veď na začiatku nám väčšina kúpených vecí urobí radosť, však? Možno kľúč k rozlúšteniu tejto dilemy je otázka, bude mi to robiť radosť aj o mesiac, či o rok? Mám viac ako jeden dôvod do danej veci investovať?


Dovoľte, aby sme uviedli Pucle ako jeden zmyslupný príklad 🙂


Pucle sú multifunkčná vec. Nekupujete si len skladačku. Kupujete si relax a aktívnu meditáciu. Kupujete si pohodové večery pri víne. Kupujete si mozgu-prospešný dopamín, ktorý vás nakopne a vnútorne omladí. Kupujete si nové vedomosti o umení a dizajne. Kupujete si niečo, čo vám zútulní izbu. Kupujete si možnosť kedykoľvek si zábavu zopakovať, keďže sa nič nelepí. Toľko dobroty v jednom tubuse!


Samozrejme, nie vždy máme plnú kontrolu nad svojím časom, peniazmi a životom a často sa musíme prispôsobiť okolnostiam, ktoré sa nám dejú. Ale s troškou snahy sa vždy dá prebrať aspoň trošku kontroly a zamieriť našu energiu na veci, ktoré nám dávajú zmysel a udržujú nás zdravšími.

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €
Chcete sa stať našim Pucle ilustrátorom*ilustrátorkou? Zapojte sa do nášho OPEN CALLu 2024. Téma na tento rok je Architektúra 20. storočia.