DomovMaja Säfström a jej svet ilustrácií
#Blog #Múdrosti našich ilustrátorov

Maja Säfström a jej svet ilustrácií

Aj vy ste nadšení z našej spolupráce s mega talentovanou Majou Säfström? My sme sa úplne zamilovali do nášho nového kamaráta, ostrovtipného a dômyselného leňochoda, ktorého Maja pre Pucle vytvorila. Majine ilustrácie sú plné smiešnych, múdrych a trošku mrzutých zvieratiek. Boli sme veľmi zvedavé, ako by Majin ilustračný zmysel pre humor vyzeral na Pucle a priznávame, že výsledok je výborný 🙂 Je to tá najsuper ilustrácia na skladanie po ťažkom dni v práci a na zavesenie do office – aby sme si denne pripomínali, že sa treba sústrediť len na zaujímavé a dôležité veci 🙂

 1. Ahoj Maja 🙂 Veľmi sa tešíme, že naša spolupráca vyšla! Pamätáme si, keď sme o tebe počuli prvý raz. Bola si na Slovensku a v Artfore si si kúpila naše Pucle. Han, ktorá pracuje v Artforum je naša kamarátka a taktiež ilustrátorka, takže poznala tvoju prácu. Spomenula nám tvoje meno a tiež prezradila, že sa ti Pucle veľmi páčili. Našli sme si ťa na Instagrame a hneď sme sa zaľúbili do tvojho ostrovtipu a ilustrácií! Rozhodli sme sa, že pri príprave novej várky motívov ťa skúsime kontaktovať – a sme veľmi radi, že sme tak učinili 🙂 Povedz nám, aká bola tvoja prvá skúsenosť s Pucle, ktoré si si kúpila na Slovensku?

Bolo to super! Kúpila som 200 dielikové puzzle s rámom s motívom od Simony Čechovej v milom kníhkupectve. Bola som veľmi šťastná, že som konečne našla aj naozaj KRÁSNE puzzle. Poskladali sme ich s mojim 4-ročným synom a bola to naozaj zábava, veľmi sme si to užili!

 1. Bola si prekvapená, keď si od nás dostala email ohľadne možnej spolupráce?

Keď som prvý krát videla vaše Pucle v tom kníhkupectve, moja prvá myšlienka bola, že by som chcela byť jedným z umelcov! Haha 🙂 Pokecala som si s ľuďmi, čo v obchode pracujú, zdalo sa, že vás poznajú a tak som dala jasne najavo, ako veľmi sa mi produkt a koncept páči. Takže keď som dostala email o niekoľko mesiacov neskôr, bola som veľmi šťastná ako nám vesmír nakoniec vybavil cestu k sebe 🙂

 1. Ako dlho si už profesionálna ilustrátorka?

Už päť rokov!!!

 1. Môžeš nám prezradiť viac o našom milovanom vtipnom leňochodovi, ktorý má na Pucle svoje čestné miesto?

No, nie je lenivý, len nerád robí nudné veci 🙂

 1. Určite si to už počula mnoho krát, ale na tvojej práci je naozaj niečo špeciálne! Ostrovtip, mrzutosť a náladový zmysel pre humor úplne vystihuje denné situácie našej generácie. A to ani nehovoríme o jednoduchej roztomilosti každého tvora, ktorého nakreslíš. Zabralo ti dlhý čas vyvinúť si tento svoj špecifický štýl ilustrácie?

Áno aj nie. Vždy som bola očarená ľuďmi, ktorí vedeli kresliť – a toto je 100% pravda – ja som medzi nich nepatrila, keď som vyrastala. Mala som pocit, že tento magický talent od vesmíru mi nebol pridelený. Ale keď som mala asi 17 rozhodla som sa, že kašlem na vesmírne talenty a naučím sa to sama. Začala som kopírovaním kresieb, čo sa mi páčili, detailne a linku po linke. Na začiatku som to nikomu neukazovala. Považovala som to za cvičenie, ako napríklad pri balete, kde opakujete ten istý pohyb stále dokola, až sa vám dostane „do tela“. Postupne sa vyvinul aj môj vlastný štýl. Myslím, že podobný postup by mohol fungovať pre kohokoľvek. Začnite kopírovaním toho, čo obdivujete, len aby ste naučili techniku a aby ste porozumeli, že aj vaša ruka môže skutočne vytvoriť tie veci, ktoré sa vám zdajú nedosiahnuteľné. Keď to pochopíte, je takmer nemožné nevyvinúť si vlastný štýl, lebo všetko ostatné by bolo príliš nudné. Takže ja úplne podporujem každého, komu sa páči aj môj štýl – inšpirujete sa mojou prácou a kľudne ju kopírujte. Ale samozrejme, nedávajte online veci, ktoré sú čisté kópie 🙂 Nepredávajte, kým nenájdete svoj vlastný štýl a uhol pohľadu. To sú asi dve pravidlá ktoré mám.

 1. Máš aj krásny obchodík a štúdio v Stockholme – kde sa ocitli a predávali aj naše Pucle 🙂 Aké náročné je viesť kamenný a internetový obchod zároveň?

Veľmi! Je to také náročné, že som kamenný obchodík premenila viac menej na štúdio a showroom. Ako obchod s otváracími hodinami sa to jednoducho nedalo stíhať a cítila som nedostatok pracovnej slobody, keďže som v obchode stále musela byť. Teraz je v štúdiu každý vítaný, ale treba mi predtým poslať správu deň predtým, aby som tam s určitosťou bola.

 1. Aké je vo Švédsku prostredie pre začínajúcich podnikateľov? Je byrokraticky náročné začať svoj biznis?

Ani veľmi nie. Mám pomocníka na účtovníctvo, bez neho by som každý deň plakala 🙂 Ale ten zvyšok nie je taký náročný. Aj keď, je pravda, že po čase zabudnete aké ťažké niečo bolo na začiatku, keďže stále prichádzajú nové situácie na riešenie. Nie je to gombička, ale určite mi to stojí za to.

 1. Je niečo, čo ťa ako podnikateľku frustruje?

Samozrejme, ale nie do tej miery, že by som chcela zmeniť prácu. Keď ste firma o jednej osobe, nemáte nikoho, kto by vám dal relevantný a úprimný názor na rozhodnutia, ktoré musíte neustále riešiť. Ostatní ľudia do vašej práce nevidia a popravde ich to až tak nezaujíma – aj keď tvrdia že áno. Ale to dáva zmysel, lebo aj ja som ponorená do svojej roboty a práca ostatných priateľov pre mňa nie je až taká zaujímavá. A práve vtedy sú to spolupráce ako táto, keď mám radosť, že mám zrazu kolegov, ktorým na výsledku záleží tak veľmi ako mne. Z toho mám naozaj veľkú radosť.

 1. To veru aj my! 🙂 Je naozaj super zdieľať radosť a očakávania z konečného produktu, na ktorom mesiace pracujeme. Čo je teda vec, ktorú máš na podnikaní najradšej?

Som šťastná, že mám nad všetkým kontrolu a o všetkom rozhodujem. A keď mám nápad, môžem svojvoľne venovať čas jeho rozvoju. Ideálne v tíme s niekým ako ste vy, to je naozaj super 🙂

 1. Úplne súhlasíme 🙂 Odkiaľ pochádzajú tvoji zákazníci, sú hlavne zo Švédska?

Myslím, že tak polovica mojich zákazníkov sú Švédi a zvyšok je mix z celého sveta.

 1. Máš aj tri vynikajúce knihy. Sú dostupné aj u nás na Slovensku a sú naozaj nádherné a veľmi úspešné. Aké to je, vytvárať bestseller?

Haha 🙂 Veľa stresu. Pri prvej knihe to bola naozaj zábava, robila som knižku, ktorú by som si chcela čítať a potom sa z toho stala veľká vec, preložená do mnohých jazykov a zrazu prišiel aj stres a tlak. Ale bolo to fantastické. Hrôzostrašné a fantastické zároveň.

 1. Máš nejakú dobrú radu pre začínajúcich ilustrátorov alebo podnikateľov?

Nedávajte hneď výpoveď v normálnej práci, haha 🙂 Ale naozaj, aj teraz keď som ilustrátorka na plný úväzok, keď chcem robiť voľné umenie a veci čo nie sú na objednávku, pracujem na nich večer, keď deti zaspia. Ak je vaším snom stať sa ilustrátorom, kreslite neustále, každý deň, keď máte chvíľku voľna. Vždy majte pri sebe pero a papier. Radím, aby bol prechod z pôvodného zamestnania plynulý, keď si začnete všímať, že ľudia sú ochotní platiť za vašu kreatívnu prácu.

Maja Säfström je mega talentovaná ilustrátorka, kreatívna podnikateľka a mama dvoch ratolestí. Maja a jej štúdio MAJASBOK majú základňu v Štokholme. Ak by ste o nej chceli zistiť viac, pozrite sa na majasbok.com alebo na jej úžasný Instagram, odkiaľ pochádzajú aj tieto fotky.

English blog about Maja – Illustrated world of Maja Säfström

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €
Chcete sa stať našim Pucle ilustrátorom*ilustrátorkou? Zapojte sa do nášho OPEN CALLu 2024. Téma na tento rok je Architektúra 20. storočia.