DomovNaša srdcovka Martinus a rozhovor s ich Luciou Duba
#Naši Ambasádori

Naša srdcovka Martinus a rozhovor s ich Luciou Duba

Keď sme po prvý krát prišli na obchodné stretnutie s Martinusom, bolo to v ich centrále v Martine. Boli sme absolútne uveličené z ich pracoviska v prerobenom pôvodnom kine. Výroky od známych spisovateľov na stenách, zasadačka v téme Strednej zeme alebo Narnie. Samotný meeting sa premenil na ozajstný zážitok, v zasadačke Malého princa.

Netreba hovoriť, že Martinus je pre nás inšpiráciou. Inšpiráciou, ako sa stať úspešnou a veľkou firmou a pritom si zachovať a pestovať krásnu osobnú atmosféru love brandu, priateľstva a starostlivosti.

Keď nás oslovila Lucka Duba na výrobu martinusáckych Pucle, naša spolupráca sa dostala na nový level. Tento krát sme sa stretli v Bratislave, v krásnej kaviarni Foxford na Obchodnej, ktorú určite netreba predstavovať. Už len mať naše Pucle v policiach Martinusu bol splnený sen a teraz ešte aj merch collab? Asi netreba hovoriť, že sme mali obrovskú radosť. A potom ešte sto krát väčšiu, keď sa táto spolupráca postupne rozrastala. Aktuálne sa veľmi tešíme, že Pucle a Martinus vytvorili novú spoluprácu, ktorá je súčasťou oslavy ich 30tych narodenín. Je to pre nás naozaj symbolické, pretože naše Pucle tento rok oslavujú svoj tretí rok 🙂 Pri tejto príležitosti sa nám podarilo trošku vyspovedať práve Lucku Duba, s ktorou naše spolupráce komunikujeme.

Luci, ďakujeme že si si našla čas na rozhovor! Pre mnohých je tvoja práca v Martinuse úplny dream job 🙂 Povieš nám viac ako si sa do Martinusu dostala a ako dlho tam už pracuješ?

Ahojte ? S Martinusom to bolo jednoduché a komplikované zároveň. Dlho som chodievala do milovanej kníhkaviarne na Obchodnej ovoniavať, obdivovať a čítať knižky a piť tú najlepšiu kávu. Počas vysokej školy to bolo moje obľúbené knižné miesto a aj z predchádzajúceho zamestnania som si sem robievala pracovné výlety. Hovorievala som si, že „tu chcem raz pracovať“, až jedného dňa prišiel aha-moment, že však prečo o tom len snívať a jednoducho som poslala životopis. V tom čase hľadali ľudí na dve pozície: marketingový špecialista a manažér kníhkaviarne v Cubicone. Hlásila som sa na pozíciu do Cubiconu, pretože s marketingom som nemala vôbec žiadne skúsenosti a nemala som odvahu prihlásiť sa na „zdanlivo so mnou nesúvisiacu pozíciu“. Do Cubiconu ma prijali, ale po pár mesiacoch sme obojstranne cítili, že to nie je to pravé orechové. Namiesto toho, aby sa so mnou rozlúčili, som dostala šancu (za ktorú veľmi ďakujem) vyskúšať práve marketing, ktorý je už štvrtý rok láska a baví ma stále viac ?

Martinus je veľkou inšpiráciou pre podnikateľov, kreatívcov aj iných jedincov. Máte nejaký svoj interný kód, podľa ktorého robíte tie správne martinusácke rozhodnutia?

Neviem, či by som to nazvala interným kódom. V Martinuse máme veľkú mieru samostatnosti a možnosti sa rozhodnúť (s čím ide ale ruka v ruke aj veľká zodpovedosť, pred ktorou mám vždy rešpekt). Samozrejme, vždy, keď potrebujem, mám okolo seba skúsenejších kolegov, ktorí mi vždy ochotne poradia a pomôžu. Ak by som to mala zadefinovať, máme štyri hodnoty, ktorých sa snažíme stále držať: wow, človečina, vášeň a stále lepší. Kombináciou týchto štyroch sa snažíme neustále zákazníka prekvapovať a milo potešiť, sme ľudskí nielen v komunikácii navonok ale aj dovnútra firmy, máme vášeň pre to, čo robíme a snažíme sa to robiť najlepšie ako vieme. Hodnota stále lepší zas hovorí o tom, že inovácie sú pre potrebné rast, bez zlepšovania biznis stagnuje a my nechceme stáť na mieste ?

Pracuješ na marketingovom oddelení, a Martinus má naozaj skvelý marketing. Bola Knižná šifra vaším najúspešnejším marketingovým projektom? Ktorá zo Šifier je tvoja obľúbená?

Marketingové oddelenie Martinusu je výnimočné tým, že je akoby malou reklamnou agentúrou v rámci firmy s jedným klientom ? Človek má veľa možností sa kreatívne vyšantiť a počas roka pracuje na projektoch, ktoré sú pestré. Tým, že sú to všetko „naše“ projekty, ťažko sa hodnotí, ktorý je obľúbený, keďže nápady pochádzajú priamo z hlavy niektorého z nás. Knižná šifra bola určite jedným z najvýznamnejších a neopakovateľných projektov Martinusu, ktorou sa zapísal do povedomia množstva zákazníkov. Spojila knihomoľov po celom Slovensku a v Čechách a doteraz sa nás zákazníci pýtajú, či bude ešte nejaká ďalšia Knižná šifra. Aj nám bolo ľúto, že pred dvomi rokmi bola tá štvrtá Knižná šifra posledná, ale práve aj cez vaše PUCLE sa ich snažíme zákazníkom prinášať trochu inou formou. A ktorá je moja obľúbená? Asi tá prvá, keďže zdobí naše kníhkupectvo na Obchodnej a chodím okolo nej každý deň ?

Práve Knižná šifra sa stala námetom na aktuálne Pucle + Martinus motívy. Veľmi sa z tejto spolupráce tešíme a musíme sa Ti poďakovať sa príležitosť s vami spolupracovať 🙂 Veríme, že Pucle robia radosť aj vám v Martinuse. Užili ste si skladanie nových motívov aj v kancelárii?

To my sme radi, že sme sa mohli spojiť so sympatickou slovenskou značkou ako sú PUCLE ? Nové motívy testujeme vždy tak, že ich dáme poskladať kolegom v kancelárii. Zábavné bolo, keď sme si testovali obtiažnosť, pretože niektorí kolegovia (ahoj Ivan  @knizna_fetka) si na PUCLIACH zgustli ešte pred raňajkami a poskladali ich za pár hodín, kdežto niektorí skladajú doteraz ?Verím však, že sa zákazníci zabavia pri skladaní tak, ako my.

Môžeme aj Teba zaradiť do nášho klubu nadšených skladačov? Máš puzzle rada?

Puzzle milujem a veľmi rada sa zaradím do klubu nadšených skladačov. Prichádza jeseň a dlhé večery, počas ktorých sa nebude dať ísť von (aspoň teda isto nie toľko, ako počas leta). Puzzle vnímam ako perfektný oddych a zmenu, keď človek sedí celý deň za počítačom. Je to iný typ aktivity pre mozog a pokiaľ ide o príťažlivý obrázok, ktorý si potom viem zavesiť aj na stenu, je to pre mňa ako vyštudovaného dizajnéra ešte aj estetický zážitok ? No a pre človeka so zmyslom pre poriadok a systém je radosť sledovať, ako jednotlivé dieliky zapadajú do seba a nezorganizovaná kopa sa mení na krásny, usporiadaný obrázok.

Prezradíš nám, čo máš na svojej práci najradšej?

Fíha, to je ťažká otázka. Marketing v Martinuse je skvelou kombináciou kreativity, nezávislosti, priestoru pre vlastné nápady, ale aj tímovej práce, systému a pravidelnosti. Nemám rada stereotyp a mám rada, keď sa mi náplň práce počas roka mení. Počas roka pracujeme na rôznych projektoch a zároveň s kolegami zastrešujeme každý niektorú z oblastí (ja mám na starosti okrem iného aj Martinus merch). Ak by som ale mala zadefinovať presne, čo mám na svojej práci najradšej, je to práve pestrosť a kreatívnosť.

A je naopak niečo, čo by si rada vymazala zo svojho bežného pracovného listu?

Samozrejme, tak ako každá iná práca, aj tá moja si vyžaduje úkony, ktoré sú nie až tak príťažlivé. Beriem to však tak, že je to súčasťou bežnej práce (ako ktorejkoľvek inej) a pokiaľ prevažuje do veľkej miery to, čo ma na nej baví, dá sa to zvládnuť „ľavou zadnou“.  Podľa mňa sa v žiadnej práci nedá vyhnúť tomu, aby človek z času na čas nemusel robiť aj niečo, čo ho „až tak neberie“. Nemám rada stereotyp, avšak aby sa do našej práce vniesol nejaký systém a nevládol v nej absolútny chaos, určitý stereotyp je potrebný. ?

Aká bola tvoja kariérna a študijná trajektória, kým si začala v Martinuse?

Joj, to je zábavný príbeh. Ja mám vyštudované dve vysoké školy: Dizajn na Fakulte Architektúry STU a Tlmočníctvo-Prekladateľstvo na Filozofickej fakulte UK. A pred Martinusom som pracovala vo vydavateľstve ? Zdanlivo to nesúvisí, ale myslím, že oblasti, ktoré ma bavia, sa mi v tejto práci spojili, napriek tomu, že nemám žiaden marketingový background. Z dizajnu je to kreativita a realizácia vlastných nápadov (produktový dizajn priamo v oblasti Martinusáckeho merchu) a z tlmočníctva a prekladateľstva láska ku knižkám, k textom a k jazyku ako takému – knihomoľka som bola odmalička. No a celkovo som človek so zmyslom pre estetické a vizuálne krásno a musím mať poriadok vo veciach, tak sa mi to v Martinuse spája.

Akú najväčšiu lekciu si sa počas svojho pracovného života naučila?

Neviem, či to môžem povedať verejne ? Keď som nastúpila na marketing, krátko po tom som dostala úlohu, v ktorej som úplne vyfailovala. Vôbec som neurobila to, čo mi zadali. Až spätne som si uvedomila, že som nemala dosť informácii na to, aby som úlohu splnila správne. Avšak namiesto toho, aby som sa opýtala, som si úlohu upravila podľa seba. Často sa nám to stáva aj pri zadávaní projektov našim dodávateľom. Každý sme iní, uvažujeme inak a to, čo môže byť pre niekoho jednoznačne jasné, môže byť pre druhého španielska dedina. Preto sa snažím vždy veľa pýtať a zisťovať, čo ako funguje. To, čo som sa naučila je, že žiadna otázka nie je zlá ani nesprávna. Vždy si treba veci vyjasniť na začiatku. Zároveň, napriek tomu, že som tú úlohu pokašľala, veľmi som ocenila ľudský prístup a komunikáciu Martinusákov. Hodnota „človečina“ je v tomto veľmi potrebná. Dávajme feedback, ale ľudsky. To sa snažím aplikovať aj pri komunikácii s každým, s kým vstupujeme do komunikácie – či je to zákazník, partner alebo dodávateľ.

Čo by si odporučila mladým ambicióznym ľuďom, ktorí by radi pracovali v tvojej oblasti?

Bude to znieť tak motivačne, ale asi aby jednoducho robili to, čo ich baví a šli si za tým. Vášeň je na človeku vidieť a to je to, čo ho bude poháňať veľa rokov. Netreba však zabúdať ani na pokoru a mne funguje aj to, keď sledujem vzory, mojich skúsenejších kolegov, ktorých obdivujem za to, koľko toho vedia. Posúva ma to vpred učiť sa nové veci.

Martinus práve oslavuje 30-te narodeniny, gratulujeme! 🙂 Čo všetko ste si pre čitateľov pripravili?

Ďakujeme pekne! Je až neuveriteľné, že je to už 30 rokov. Tento celý rok sa nám nesie v znamení oslavy a narodenín. V marci sme začali kampaňou Čítanie je dar na celý život, kde sme sa snažili poukázať na dôležitosť čítania rodičov s deťmi, potom sme mali celý jún súťaž Prvé riadky, kde mohli čitatelia hádať, z ktorej knižky je konkrétny prvý riadok. Súťažilo sa, ako inak, o knižky. No a v auguste sme priniesli veľkú žrebovú suťaž, kde sa súťažilo o viac než 3 000 cien. Naším najvernejším 300 zákazníkom sme zaslali ako prekvapenie na mieru robenú Ex Libris pečiatku. Nechcem veľa prezrádzať, ale  určite sa naši knihomoli majú na čo tešiť nielen čo sa Martinus merchu týka, ale aj vianočného obdobia, ktoré je tradične pre nás najvýznamnejším aj naším najobľúbenejším ? Verím, že si každý opäť nájde pod stromčekom obľúbenú knižku a aj nejaké tie ponožky či PUCLE ?

Prezradíš nám, čo v Martinuse kolektívne považujete za svoj najväčší úspech?

Na toto sa veľmi ťažko odpovedá. Ale, myslím, že oslavovať už 30 rokov a tešiť sa dôvere zákazníkov počas celého tohto obdobia je veľmi veľkým úspechom. Ďakujeme každému, kto s nami píše už 30 rokov tento príbeh. Zároveň je veľkým úspechom mať možnosť sa neustále rozvíjať a mať okolo seba toľko dobrých ľudí – nielen kníhkupcov, ale aj partnerov, dodávateľov, zákazníkov -jednoducho všetkých, bez ktorých by Martinus nebol Martinusom ?

Ako ste zvládli karanténu? Pracovala si z domu?

Karanténa bola náročná, tak ako pre všetky firmy a ľudí, ktorí zo dňa na deň museli prispôsobiť svoj režim a prácu situácii. Marketingové oddelenie má tú výhodu, že naša práca nám dovoľuje ju vykonávať takmer z akéhokoľvek konca sveta, pokiaľ je tam dobré internetové pripojenie. Takže sme nabehli na režim full time homeoffice. Začiatky boli náročné – veď to asi všetci poznajú. Pár dní nám trvalo, kým sme si zadefinovali úlohy, zefektívnili porady, ale musím špeciálne vyzdvihnúť obrovské nasadenie kolegov, ktorí naozaj pracovali v tom období ďaleko viac, než zvyčajne, aby sme každému knihomoľovi spríjemnili pobyt medzi štyrmi stenami. Počas karantény sa nám tak podarilo čítať deťom rozprávky (ďakujeme ešte raz všetkým hercom a známym osobnostiam, ktoré sa zapojili) nepretržite takmer 60 dní! Bolo to nezvyčajné obdobie, ale koniec koncov aj veľmi prínosné –  veľa sme sa totiž naučili a podarilo sa nám zefektívniť procesy, ku ktorým sa predtým nedostali.

Keď spolu komunikujeme emailom, okrem bežnej kontaktnej pätičky majú Martinusáci vymyslený aj krásny detail. Vždy tam nájdeme aj to, čo aktuálne čítajú. Bola si knihomoľ už predtým ako si pracovala v Martinuse? Ktoré sú tvoje obľúbené knihy a čo práve teraz čítaš?

Ja som knihomoľkou od útleho detstva. Naučila som sa čítať pomerne skoro a moji rodičia akosi automaticky rozvíjali náš vzťah ku knižkám. Zostalo mi to dodnes. Nie som síce knižný guru, na to máme iných kolegov (Ahoj, Džejna @_dzejny) ale knižky sú pre mňa láska na celý život. Asi aj preto ma to zavialo do Martinusu, i keď na marketingu tak úplne priamo s knižkami nerobím. Každý deň sa však kníhkupectvom prejdem, lebo tá vôňa kníh v kombinácii s kávou – to je môj raj! Mám rada knižky, ktoré ma donútia zamyslieť sa, rada čítam aj biografie. V knižnici mám predovšetkým anglickú a americkú klasiku, nemeckú beletriu a potom knižky súvisiace s dizajnom či architektúrou, ale aj Absyntovky. Naposledy som čítala knižku Narodený v modrú stredu (tú si určite dajte, je skvelá!) od D. Tammeta a teraz mám rozčítanú knižku Klub nenapraviteľných optimistov od J.M. Guenassiu. ?

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €
Chcete sa stať našim Pucle ilustrátorom*ilustrátorkou? Zapojte sa do nášho OPEN CALLu 2024. Téma na tento rok je Architektúra 20. storočia.