DomovNiekedy sa aj to zlé môže obrátiť na dobré
#Blog #Pucle múdrosti

Niekedy sa aj to zlé môže obrátiť na dobré

Ako by ste riešili vy, keby ste na výrobu vysnívanej veci dlho čakali a potom by to jednoducho nevyšlo? Zanadávali by ste si a odhodili pokazenú vec do koša? Trápili by vás peniaze, ktoré vyleteli do vzduchu a zlomili by ste nad všetkým ako sa hovorí „palicu“? Alebo by ste mávli rukou, vediac že istý risk je pri projektoch vždy prítomný? Tí, ktorí sa v živote rozhodli ísť cestou výroby, či podnikania chápu, čo myslíme. Nepíšeme tieto riadky len tak, rozhodli sme sa, že vám chceme porozprávať aj o našich prehrách. Alebo skôr o ponaučeniach, ktoré nás ale naučili „think outside of the box“.

Značky často prezentujú iba to pekné. Krásne fotky, milé slová… a žiadne nepodarky. My sme ich už zopár mali a ten najčerstvejší sa stal nedávno. Myslíme, že je dôležité rozprávať aj o veciach, ktoré nevyjdú a s odstupom v nich nájsť aj niečo pozitívne, možno tým inšpirovať ostatných. No najmä ukázať, že (aj) chyby vedia posunúť vpred.

Pred pár mesiacmi sme si vysnívali jednu ilustráciu od našej obľúbenej ilustrátorky Kiky Kemeníkovej. Veľa dní sme spolu s ňou na nej pracovali, upravovali a „napasovávali“ tak, aby všetko bolo dokonalé na puzzle ale aj v drevenom ráme. Tešili sme sa na deň, keď prídu vytlačené a sadneme si spolu s dobrým vínkom a začneme skladať. Ten deň prišiel, no nedopadol tak, ako sme si predstavovali. Puzzle boli rozpixelované. Nebola to žiadna rozzrnená katastrofa a mnoho ľudí by si tento problém ani nevšimlo, no nás to po pravde extrémne zarazilo a mrzelo – a chyba bola pravdepodobne na našej strane. Zle sme si skontrolovali dáta pred tlačou a už to bolo. Niekoľko desiatok pokazených puzzle bolo na svete.

Puzzle s motívom skleník, ktoré sme sa rozhodli darovať.

My sme sa rozhodli, že tieto puzzle nikdy nepustíme do oficiálneho predaja, lebo by to nebolo fér. Nebolo by to fér pre Kiku ako ilustrátorku, aby sme prezentovali jej prácu, ktorá nie je 100 %. A nebolo by to fér ani pre ľudí, ktorí by si ich kúpili, prípadne ktorým by boli puzzle darované.

Nebudeme sa tváriť, že neboli slzy v očiach. A aj prepočty, koľko peňazí nám práve uletelo „hore komínom“. Situáciu bolo treba vyriešiť a keďže oficiálny predaj sme zavrhli, ostávali dve možnosti. Prvá bola odniesť puzzle hore na povalu do nášho „skladu“ a tváriť sa, že neexistujú, zakopávať o ne a mať z nich vždy kamene v žalúdku, keď okolo nich pôjdeme. Alebo vymyslieť niečo, čo nám pomôže posunúť ich ďalej tak, aby niekomu aj pomohli.

Spoločným skladaním sa deti učia aj tímovej spolupráci.

Asi viete, ktorú možnosť sme si nakoniec vybrali.

Ak rozmýšľate nad tým prečo sme jednoducho puzzle nepustili do predaja so zľavou a vysvetlením o defekte, máme dobrý dôvod. Naše Pucle sú väčšinou darčekom. Kupujúci by ich kúpil za lacnejšie, ale mohli by byť darované bez vysvetlenia. Obdarovaný by skladal puzzle, ktoré by neboli 100 % a mohol by si myslieť, že vyrábame nekvalitné veci. To by nás samozrejme extrémne mrzelo, lebo sa vo všetkých prípadoch snažíme urobiť najlepšiu robotu akú vieme.

Veľmi nás teší, keď vieme pomôcť niekomu, kto si to naozaj zaslúži.

Takmer každá situácia či už v živote alebo v podnikaní sa dá otočiť na prospešnú, ak o to stojíte. A presne to sme sa rozhodli spraviť aj my. Veľmi nás teší, keď vieme pomôcť niekomu, kto si to naozaj zaslúži. Rozhodli sme sa preto, že tieto puzzle darujeme na dobrú vec. Ľuďom, ktorým to pomôže zabudnúť na ich strasti, odreagovať sa, potrénovať motoriku či stráviť spoločný rodinný čas.

Okrem nás darovali rôznym organizáciami dary aj iní ľudia.

Vymysleli sme si Vianočné „puzzle obdarovávačky“. Napísali sme na facebook a instagram výzvu s darovaním „pokazených“ puzzle a verte alebo nie, ozvalo sa nám veľmi veľa ľudí s tipmi na tie správne miesta a organizácie. Puzzle putovali rodinám a starším deťom v rôznych centrách či vo finančnej núdzi, deťom s poruchami sústredenia ale napríklad aj s poruchami sluchu či s iným postihnutím. Záležalo nám na tom, aby sme vybrali organizácie či jednotlivcov tak, aby náš dar bol viac ako iba gestom. Aby našiel využitie, priniesol pomoc ale aj radosť.

Rozhodli sme sa, že nebudeme rozpisovať, ktorým organizáciám či veľkým firmám sprostredkovávajúcim rôzne charitatívne aktivity sme Pucle darovali. Oni to vedia, a my tiež.

Veríme, že opis našej situácie môže inšpirovať ďalších ľudí či firmy k tomu, aby nehádzali „flintu do žita“ keď sa niečo nepodarí. A možno aj aby o problémoch, ktoré môžu pri podnikaní nastať viac hovorili. Na čom záleží je to, že aj napriek niečomu zlému sa podarilo spraviť niečo krásne. Viac ako 60 ľudí si vďaka tomuto počinu mohlo otvoriť cez Vianoce balíčky, a v nich našli rozptýlenie od ťažších chvíľ, tréning či zábavu. Sme šťastné, že sa nám podarilo podporiť veľké množstvo organizácií a ľudí v okolí Trenčína, odkiaľ pochádzame.

Čo sme týmto blogom vlastne chceli povedať? Iba jediné. Niekedy sa aj to zlé môže obrátiť na pomoc. A viete čo, nie je to iba o firmách ale viete pomôcť aj vy vo svojom okolí. A častokrát to, čo môže byť pre vás „pokazené“ vie niekoho iného potešiť.

INAK: Tieto Pucle máme v pláne dotláčať a chceli by sme vám ich priniesť ešte tento rok. Pokiaľ chcete mať vždy čerstvé info o novinkách, najlepšie je zapísať sa do nášho newslettera.

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €
Chcete sa stať našim Pucle ilustrátorom*ilustrátorkou? Zapojte sa do nášho OPEN CALLu 2024. Téma na tento rok je Architektúra 20. storočia.