DomovPucle knižné tipy na letné čítanie a inšpiráciu
#Blog #Pucle múdrosti

Pucle knižné tipy na letné čítanie a inšpiráciu

Pucle a knihy jednoducho idú k sebe. Spájajú ich nielen ilustrácie, grafický dizajn a príbehy, ale aj téma mozgovo aktívneho oddychu. Puzzle, tak ako aj dobrá kniha, vás vedia vtiahnuť, odfiltrovať okolitý svet a pustiť vás až keď dočítate poslednú stranu, či priložíte posledný dielik.

Vôbec sa netajíme tým, že sme obe obrovské knihomolky. Do MartinusuArtfora sme s veľkou radosťou chodili odjakživa a to, že tam teraz stretávame aj naše Pucle je splnený sen. Baša sa dokonca u nás v Trenčíne pustila do organizovania detských literárnych dní, v ktorých ukazuje malkáčom a ich rodičom, akých máme šikovných slovenských ilustrátorov a aké super knižky od nich a s ich ilustráciami vychádzajú. No čo vám povieme, knihy a puzzle sú proste náš život.

Vždy keď spovedáme našich ilustrátorov pre náš blog, pýtame sa ich aj na knižné tipy – akoby nám už police nepraskali vo švíkoch 🙂 Asi sa všetci zhodneme, že leto je na čítanie ako stvorené, aj keď teda, pre nás je každá ročná doba na čítanie vhodná 🙂 Leto má ale svoje nezameniteľné čaro spojené s hojdacou sieťou, studenou limčou a voňavou novou knižkou. Alebo aj starou, obľúbenou, už 100 krát prečítanou. Dobrých kníh teda nikdy nie je nazvyš a my sme pre vás zozbierali zopár tipov od nás, našich ilustrátorov a spriatelených vydavateľstiev. Tipy sú pre malých aj veľkých a veríme, že vám spríjemnia nejeden teplý letný večer 🙂 A ak bude náhodou zima, choďte radšej dovnútra skladať puzzle 😉

Krásne knihy ilustrované našimi vynikajúcimi ilustrátorkami

Temný priestor lesný od Nicole Krauss ilustrovaný Danielou Olejníkovou je román, ktorý núti čitateľa zapájať predstavivosť i intelekt. Kniha rozpráva o životných krízach a vyrovnávaní sa s nimi a o neutíchajúcej ľudskej potrebe hľadania niečoho, čo nás presahuje. Verziu s vizuálnym spracovaním Danky Olejníkovej vydalo vydavateľstvo Artforum.

Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat je najnovším počinom našej super talentovanej ilustrátorky Maji Säfström. Tento atlas je nádherným kúskom do knižnice bez ohľadu na vek. Majine knihy sú prekrásne a naozaj poučné. Na prvý pohľad to vyzerá, že si ju užijú hlavne deti, ale opak je pravdou. Nájdete v nich kopu zaujímavých faktov, s ktorými môžete bodovať pri najbližšej priateľskej vedomostnej hre 🙂 Napríklad, vedeli ste že malé morské koníky privádza na svet samec? Alebo že niektoré žraloky majú dve maternice? A možno sa dočítate niečo zaujímavé aj o našom duchaplnom leňochodovi, ktorého máme aj na Pucle 🙂

V melónovom cukre je novela Richarda Brautigana, preložená Danielom Hevierom a vizuálne nádherne spracovaná Danielou Olejníkovou. Námetom je pretransformovaný obraz Ameriky druhej polovice 60-tych rokov, ktorá bola poznamenaná najmä hnutím hippies. Jej príbeh sa odohráva v surrealistickej krajine, na území nazvanom jaZMAR. Táto kniha je dnes už kultovým a najznámejším počinom svojho autora. V nádhernej grafickej podobe vyšlo toto dielo vo vydavateľstve Artforum.

Samozrejme, máme tipy aj pre najmenších – a to priamo napísané aj ilustrované našimi šikovnými ilustrátorkami. Pamätáme si, keď nám Simonka Čechová spomínala, že robí na vlastnej autorskej knižke s včelárskou tematikou. Jej rodina včelárči už roky a táto téma je jej veľmi blízka. Zároveň sú včely dôležitou témou pri klimatickej kríze. Preto je super, že deckám vieme včielky priblížiť cez príbeh Včelára Jožka a krásne Simonine ilustrácie.

Poďme objavovať Česko a Poďme objavovať Slovensko sú taktiež super tipy pre najmenších. Teraz je ideálna doba na cestovanie na menšie vzdialenosti, a tak sa môžeme nechať inšpirovať aj tipmi a príbehmi z kníh od Márie Nerádovej. Krásne zvieratká si žijú svoje vlastné dovolenkové príbehy a nás baví ich sledovať, aj keď sme už dávno vyrástli z predškolského veku 🙂

Knihy, ktoré čítajú naši ilustrátori

Z vydavateľstva Absynt má Baša doma peknú kôpku kníh a ďalšiu výbornú nám odporučila naša ilustrátorka Han pri našom rozhovore pre blog. Kniha Povedal mi veštec od Tiziana Terzani je o talianskom novinárovi v 90tych rokoch, ktorý rok cestuje po Ázií bez toho, aby lietal, lebo mu jeden veštec povedal, že bude mať letecké nešťastie a on to využije ako zámienku na spoznanie krajiny a miestnych ľudí zblízka. Prepravuje sa teda všemožnými inými prostriedkami a ponúka pohľad na zákutia Ázie z nezvyčajných uhlov. Tiziano neskôr vyhlásil rok 1993 kedy takto cestoval za jeden z najzaujímavejších vo svojom živote.

Kniha Koniec sveta a čo je za ním od Moniky Kompaníkovej sa dostala aj do zoznamu Najkrajších kníh roku 2019. Tip na toto krásne, Veronikou Holecovou ilustrované literárno-vizuálne dielo nám dala naša super ilustrátorka Hedka Gutierrez. Príbeh má v sebe jedného pochabého chrobáka, dve odvážne deti z konca sveta, ich mamy, čierneho pasažiera, tajomného cudzinca a jedno veľké mesto plné pokladov. Kniha vyšla vo vydavateľstve Artforum.

White teeth od Zadie Smith nám odporučila Dominika Žáková. Je to prvotina dnes už veľmi úspešnej autorky Zadie Smith, román z multikultúrneho prostredia, kde sa postavy ovplyvnené veľkými svetovými udalosti, ale aj malými životnými sklamaniami snažia žiť svoj život a hľadať svoje malé miesto vo veľkom svete súčasného Londýna. Kniha bola jednýmm z najúspešnejších debutov roku 2017.

A viete čo nám ešte na seba Dominika Žáková prezradila? Že je super fanúšik Harryho Pottera 🙂 A pridali sa k nej aj Dvaja, naši fotografi a ambasádori, ktorí to  v našom blogu tiež ihneď priznali pri prvej zmienke o knížkach. My sa samozrejme pridávame do klubu. Harry je dnes už kultová záležitosť a existuje mnoho verzií ilustrácií a obálok. Jedna z našich obľúbených je od Kazu Kibuishi z vydavateľstva Scholastic.

A nakoniec ešte niečo z našej poličky

Bašine tips:

Keď zavítate k Baši, doslova na vás padnú knižky z jej knižnice. Obdivuje malé šikovné vydavateľstvá, a preto tak, ako sme už písali vyššie, veľmi obľubuje vydavateľstvo Absynt. Z neho sa nedá vybrať jedna jediná knižka, ale ak, tak určite Černobyľská modlitba. Pri nej sa najviac zamýšľala o tom, prečo sa u nás na školách nekladie väčší dôraz práve na témy posledných rokov. Kniha je plná pútavých príbehov o ľuďoch, ktorí boli v bezprostrednej blízkosti katastrofy. Knihu spracovala laureátka Nobelovej ceny Svetlana Alexijevič.

Haruky Murakami je druhou srdcovkou. Všetky knihy má aj v slovenčine ale aj v angličtine prečítane odpredu aj odzadu. Je ale pravda, že niektoré pochopené až na tretí krát. Ale veď aj o tom to je 🙂 Odporúča všetky. Nájdete ich všade – napríklad aj vo vašej mestskej knižnici.

Kamarátskou ale naozaj aj literárnou obľúbenou beletriou sú všetky knihy od mladého slovenského spisovateľa Janka Púčeka. Najviac zo všetkých má ale knižku Uchom Ihly. Je to krásny príbeh o rodine, jej potomkoch, radostiach a strastiach ale aj o spomienkach, na ktoré nemôžeme zabúdať. Túto knihu veľmi odporúča.

 

Lenka tips:

Jedna z najlepších kníh pre všetky kreatívne duše musí byť Big Magic od Liz Gilbert. Je to veľmi zábavná, ľahká a pravdivá rozprava o kreatívnom živote, o dohodách z múzou, o tom, že všetci máme právo byť tvorivými bytosťami a aj o vzťahu kreativita – práca – životné poslanie.

A keď sme v téme kreativity, nedá nám nespomenúť The War of Art od Stevena Pressfielda. Je to vynikajúci pomocník na ceste akýmkoľvek tvorivým alebo náročným projektom. Univerzálna múdrosť a praktickosť tejto knihy z nej urobili dlhoročný bestseller.

Little fires everywhere od Celeste Ng je presne tá kniha, ktorú si chcete prečítať v hojdacej sieti, s pohárom vínka po ruke. Výborný román odohrávajúci sa v 90tych rokoch v USA v sebe mieša témy rasizmu, triedy, bohatstva, predsudkov, chudoby a pomerov, ktoré tieto okolnosti vytvárajú.

 

A čo vy, aké sú vaše obľubené tituly? Ilustrované, či nie, veľmi radi sa o nich dozvieme! Napíšte nám ich do e-mailu 🙂

Prajeme Vám príjemné čítanie a krásne leto!

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €
Chcete sa stať našim Pucle ilustrátorom*ilustrátorkou? Zapojte sa do nášho OPEN CALLu 2024. Téma na tento rok je Architektúra 20. storočia.