DomovSpoznajte s nami BEZOBALiS, náš obľúbený bezobalový obchod v Trenčíne
#Naši Ambasádori

Spoznajte s nami BEZOBALiS, náš obľúbený bezobalový obchod v Trenčíne

Už to budú určite aj dva roky, odkedy si môžete v BEZOBALiS kúpiť naše Pucle. S Maťou a Maťom máme veľmi výnimočný vzťah. Zoznámili sme sa úplnou náhodou cez našu výmennú Facebookovú skupinu Zodpovedné podnikanie a osobne sme sa prvýkrát stretli, keď sme vystupovali v Trenčíne na Pecha Kucha Night. Odvtedy sme spolu zvládli zopár festivalov, turistík, príjemných večerov ale aj výnimočných chvíľ. Sú to naši kamaráti a zástavky v ich bezobalovom obchode sú našou týždennou rutinou 🙂 Preto ani nie je divu, že sme sa rozhodli ich poriadne vyspovedať (prečo sme to nespravili skôr?)!

 

  1. Tak ako my, aj vy ste do podnikania nabehli ako úplní nováčikovia. Na trhu ste už ale viac ako 3 roky a neustále zlepšujete svoje služby. Ako by ste popísali vaše začiatky?

Úplne presne si vybavujeme náš prvý podnikateľský deň. Otvorili sme si počítač, pozerali sme sa na seba a rozosmiali sme sa. Vôbec sme totiž nevedeli, čo máme robiť 🙂 Boli sme zvyknutí fungovať ako rádoví kancelárski zamestnanci v americkej korporácii, takže sme väčšinu času vždy vedeli, čo nás čaká a mali sme nad sebou niekoho, kto nám určoval smer a priority. Prvý deň bol teda veľmi rozpačitý. Našťastie sme však obaja typy, ktoré potrebujú stratégiu a plán, takže sme si ho vytvorili a pustili sa do práce. Museli sme si veľa študovať, učiť sa plávať v úplne inom prostredí. Vhupli sme do toho veľmi rýchlo, po pár dňoch sme už mali práce vyše hlavy – a tak to zostalo vlastne dodnes.

 

  1. Ako vlastne vznikol váš bezobalový sen? Bol odrazom vášho životného štýlu?

To ste pekne nazvali, že „bezobalový sen“ 🙂

Áno, presne tak. Úprimne však – nebol to náš prvý podnikateľský plán. Pôvodne sme sa chceli venovať rozvoju udržateľného regionálneho turizmu na Slovensku. Od toho sme však upustili ešte v rámci fázy plánovania. Nápad otvoriť si bezobalový obchod potom prišiel doslova zo dňa na deň. Keďže sme mali snahu znižovať množstvo odpadu v našich životoch a vyhľadávali sme takéto možnosti, mali sme odpozorované tieto trendy zo zahraničia. Nakoniec sme si v jedno ráno povedali, že si tie možnosti vytvoríme sami a prinesieme ich aj Trenčanom.

V Bezobalis obchode 🙂 Foto @dvaja

 

  1. čase, keď ste začínali, neboli bezobalové obchody až tak rozšírené. Dnes je tomu inak a každé mesto už ich zopár má. Ako hodnotíte tento trend?

Je to znak, že záujem o ekologické témy stúpa, čo je samozrejme veľmi dobre a teší nás to. Ak myšlienka udržateľnosti nie je pre majiteľov len póza a pretavia ju aj do samotného chodu obchodu, tak sú to desiatky podnikov, ktoré znižujú dopad na životné prostredie aj v rámci svojej činnosti. A to je skvelé! Veľmi často nás kontaktujú záujemcovia, ktorí si chcú bezobalový obchod otvoriť. Každého však upozorníme na to, že okrem krásnych myšlienok a motivácie je potrebné aj plánovanie a príprava, bez ktorých sa môže ľahko stať, že podnik v čoraz väčšom konkurenčnom prostredí nevydrží. Niektorým sa to, v kombinácii s aktuálnou krízou, žiaľ už aj vypomstilo. Trend je skvelý, treba však rozlišovať, či je odrazom záujmu potenciálnych zákazníkov alebo potenciálnych podnikateľov. Mali by byť minimálne v rovnováhe, aby sa nestalo, že ponuka prevýši dopyt.

 

  1. Čo bola najväčšia výzva, alebo prekážka na vašej podnikateľskej ceste a ako ste sa s ňou vyrovnali?

Zatiaľ je to asi aktuálna situácia v súvislosti s pandémiou. Akékoľvek scenáre sme si pred troma rokmi pripravili, celosvetovo šíriaci sa vírus v nich nebol a ani vo sne nám to nenapadlo. Znamená to, že je to pre nás, koniec-koncov ako pre každého, úplne nová situácia: nevieme predpokladať, čo sa bude diať, ako budú zákazníci reagovať, ani to, nakoľko je obraz nášho vývoja relevantný a nakoľko len odráža neštandardnú situáciu. Prišli sme, rovnako ako vy, o všetky trhy, podujatia. Pandémia nás zasiahla presne v tzv. break-even momente. Museli sme výrazne zmeniť plány a momentálne ani plánovať nevieme. Na to nie sme zvyknutí.

 

  1. Každodenný kontakt so zákazníkmi nie je úplne najjednoduchší. Máte trik, ako sa vždy naladiť na dobrú náladu?

Výborná otázka!

Keď nakupujeme v iných obchodoch, stane sa, že natrafíme na nepríjemnú pani predavačku, ktorá nie, že nie je príjemná, ale je vyslovene veľmi nepríjemná. Vtedy si povieme, že si nevieme predstaviť prenášať svoju zlú náladu alebo trápenie na zákazníkov. Uvedomujeme si však, že je iné, keď obsluhuje priamo majiteľ obchodu a iné, keď je to zamestnanec. Vidno to napríklad aj v reštauráciách – väčšinou hneď spoznáte, keď za vami príde majiteľ. Zaujíma sa, pýta sa, dá niečo navyše. My sme si zvolili oblasť podnikania, ktorá je našim srdciam blízka, čo spôsobilo, že k nám chodia z veľkej časti rovnako naladení ľudia. Pri nich vôbec nie je ťažké dostať sa do dobrej nálady, aj keď ju práve nepociťujeme. Nech to znie akokoľvek otrepane: nám to naozaj robí radosť. A úprimne – spätnú väzbu priamo od zákazníka aj potrebujeme, pretože nám pomáha v ďalšom rozvoji. V dňoch, keď nám nie je práve do smiechu, si večer vyvetráme hlavu, porozprávame sa medzi sebou. Máme zásadu, že na zákazníka neprenášame naše negatívne emócie. On nemôže za to, že sme vstali z postele zlou nohou alebo sa nám niečo prihodilo. Sťažovať sa pred zákazníkom a klásť na jeho plecia naše problémy nie je náš štýl. Naopak – chceli sme vytvoriť priestor, kam si ľudia budú môcť prísť oddýchnuť a cítiť sa dobre. A to by v negatívnom prostredí nešlo. Verím, že sa nám to darí, ale to je už otázka na našich návštevníkov 🙂

 

  1. Posledné mesiace prechádzate aj do online priestoru. Čo viedlo k tomuto rozhodnutiu?

Webovú stránku sme chceli od samého začiatku – chceli sme ľuďom posúvať našu myšlienku, oboznamovať ich s témami v tejto oblasti vo forme blogu, receptov alebo rozhovorov s inšpiratívnymi ľuďmi. Ešte pred tým, ako sme otvorili, sme vedeli, že nechceme byť „len“ obchod, ale chceme sa venovať aj osvete v oblasti udržateľnosti, odpadu, klimatických zmien. Operatívne povinnosti nás však uháňali a webovú stránku sme akosi posúvali na vedľajšiu koľaj. Až prvá vlna pandémie nás doslova dokopala k tomu, aby sme si nad to sadli a začali veci dávať do pohybu. Jednak sme mali na to viac času a tiež sme potrebovali ľuďom dať možnosť navštíviť nás virtuálne počas dní, kedy nemohli prísť osobne. Pýtali sa nás, čo sa dá u nás kúpiť, tak sme sa rozhodli ukázať im naše portfólio aj týmto spôsobom. E-shop sme najprv neplánovali, spustili sme ho až ako prirodzenú reakciu na dopyt ľudí, ktorí sa báli chodiť do obchodu a nechávali si tovar nosiť domov.

 

  1. Každý týždeň na vašich stories dávate eko a zero waste tipy. Kde beriete inšpiráciu?

V drvivej väčšine prípadov sú to veci, ktoré riešime v našom bežnom živote. Zvyšok je dopyt od ľudí. Opäť je to o rozhovoroch a komunikácii, vnímaní toho, čo ľudí trápi, čo potrebujú vysvetliť, s čím si nevedia poradiť. Takže mnohé tipy vznikli aj ako reakcia na často kladené otázky od našich zákazníkov či sledovateľov. Vždy, keď máme pocit, že už sme všetky témy vyčerpali, začnú sa otázky opakovať, takže ich občas aj recyklujeme 🙂

Na Facebooku a Instagrame Bezobalis nájdete každý týžden výborné tipy. Foto @BEZOBALiS
  1. Veríte, že je možné, aby si väčšina populácie osvojila prístupy ekologického života?

Čo znamená ekologický život? O tom by sa dalo tiež filozofovať. Viem však, ako to myslíte 🙂

Pred priemyselnou revolúciou tak väčšina populácie žila, takže vieme, že sa to dá. S rozmachom priemyslu, nárastom konzumu a zvyšovaním nárokov však vyspelé krajiny zabudli na skromnosť a to, že sme súčasťou prírody. Dúfajme, že klimatická kríza, ktorej dôsledky nám už klopú na dvere, nebude tým jediným, čo nás donúti svoje návyky zmeniť a že to bude vychádzať z nášho presvedčenia už teraz. Zároveň však treba dodať, že vyspelé krajiny sa dostali do štádia aktuálneho pohodlia, ktoré si dnes užívajú a nemôžeme chcieť, aby si rozvojové krajiny uťahovali opasky ešte pred tým, ako sa doň dostanú aj oni. Je prirodzené, že sa chcú vyvíjať. Otázka stojí, či tento vývoj bude v súlade so zelenými cieľmi, či sa z nás poučia a nastavia ho tak, aby sústavne nepoškodzovali vlastné prostredie tak, ako sme robili my. Aj napriek tomu, že o ekológií sa dnes hovorí oveľa viac ako kedysi, väčšina ľudí stále svoje návyky nezmení bez toho, aby ich niekto k tomu nepošťuchol. Nebolo by fér žiadať od tých, ktorí riešia doslova existenčné otázky, aby sa zamýšľali, napríklad pri výbere produktov v obchode, ktorý z nich je ekologickejší. Niektorí na to kapacitu majú, no žiaľ dnes sme už v situácii, kedy táto hŕstka ľudí nestačí. Tieto rozhodnutia musia za nich spraviť kompetentní, prijať opatrenia, smerovať rozhodnutia k udržateľnosti. Prinášať jednoduché, pohodlné riešenia, ktoré bežným ľuďom nebudú komplikovať bežný život. Nastaviť ekonomiku tak, aby zelené riešenia neboli drahšie, ale naopak. A vtedy áno – vtedy si to väčšina ľudí bude schopná osvojiť.

 

  1. Čo je najmenšia, „bezbolestná“ zmena, ktorou sa dá začať aj utvrdohlavejších jedincov?

U každého to môže byť niečo úplne iné. Kým pre niekoho je najmenej bolestivé znížiť frekvenciu nákupov oblečenia, iný si nevie predstaviť vzdať sa toho a radšej sa pozrie na svoj jedálniček a napríklad zníži svoju spotrebu červeného mäsa. Niekto si zase nevie predstaviť žiť bez mäsa, ale vôbec ho nezaťaží nechať auto v garáži a začať chodiť pešo. Mamička s 3 malými deťmi si zase nevie prakticky predstaviť bežný život bez auta, ale používa látkové plienky a sama používa menštruačný kalíštek. Iná žena zase nenakupuje oblečenie a má ukážkový kapsulový šatník. Každý by sa mal pozrieť na svoj život, svoje návyky, svoj odpadkových kôš. Neodvážime sa niekomu kázať, čo ma zmeniť, keď nevieme, ako to u neho doma funguje. Najmä by sme mali začínať postupne a s radosťou, ktorá nás bude hnať vpred.

 

  1. Ktoré ľudské denné zvyky považujete za najškodlivejšie pre naše prostredie?

Rastúci a nekončiaci konzum, potreba vlastniť viac a ukazovanie prstom na „tých druhých“.

 

  1. Máte inšpiráciu aj vnejakých zahraničných firmách alebo obchodoch, ktoré sa zaoberajú ekologickými prístupmi?

Dlhodobo sa nám páči prístup, ktorý má Patagónia. Len pred pár rokmi sme však objavili aj Švédky, ktoré si zaumienili vyčistiť svet od odpadu zo siloniek, zbierajú ich, aby neskončili na skládkach a vlákno recyklujú. Do tohto recyklačného programu sme sa zapojili aj my a niekoľko stoviek slovenských siloniek tak už majú u seba vo fabrike, ktorá funguje len na obnoviteľných zdrojoch energie. 🙂

 

  1. Teraz trošku k puzzle. Ktoré sú u vás najpredávanejšie a prečo ste sa rozhodli nadviazať spoluprácu s nami? 🙂

Spolupráca s vami dávala absolútny zmysel. Lokálni výrobcovia, ktorí prihliadajú pri svojej práci na ekológiu a ich krásne výrobky majú posolstvo a príbeh – ako by sme vás mohli obísť 🙂 Sami vaše Pucle zbožňujeme, o to radostnejšie o nich zákazníkom rozprávame.

U nás sa predávajú najviac jednoznačne detské. Našimi typickými zákazníkmi sú mamičky, ktoré so sebou nosia k nám na návštevu aj svoje ratolesti. Tým krásne obrázky na vašich tubusoch neuniknú.

Pucle v Bezobalise 🙂 Foto @BEZOBALiS

 

  1. Ste puzzle skladači alebo táto zábavka nie je pre vás?

Bežné puzzle so vzormi, ktoré už asi každý videl, by sme si sami nekúpili a nerozložili. Tie, ktoré prinášate vy, sú ale plne iný level. Vieme, kto ich nakreslil, vyrobil, vložil do tubusu. Je to pre nás niečo ako ísť na spoločenskú udalosť, podať výkon, zariadiť byt a oddýchnuť si zároveň. Neskladáme ich pravidelne, ale touto otázkou ste nás na to práve výborne naladili!

 

  1. Aký máte vzťah k slovenskej ilustrácií? Je niekto, kto sa vám páči?

Úplne úprimne musíme priznať, že nie sme vyslovene umelecky ladení. Práve preto si spoluprácu (a najmä priateľstvo) s vami užívame: otvorili ste nám v životoch nový rozmer, priniesli nám doň umenie a šikovných ilustrátorov, ktorých by sme inak asi nevnímali. Dnes niektorých poznáme nielen cez ich kresby na Pucliach, ale aj osobne. Máme radi minimalistický štýl v živote a asi aj v ilustrácii. Blízky je nám napríklad štýl Simony Čechovej, Dominiky Šikulincovej, Alici Kucharovič, Kristíny Kemeníkovej aj Peťa Štullera.

 

  1. Vnašich blogoch vždy povinná otázka 🙂 Čo radi čítate a aké knihy by ste odporučili nám a ľuďom, ktorí budú tento blog čítať?   

Momentálne sa snažíme striedať beletriu s faktografickou literatúrou. V poslednom období nás najviac zaujali knihy Sapiens, 1984, Posledné storočie, Moc faktov. Najbližšie sa chystáme na Zelené klamstvo a pokračovanie Sapiens – Homo Deus. Pri všetkých menovaných sa vieme zaručiť, že to bude hodnotne strávený čas. A jeden tip na záver: ak nepočúvate podcasty, začnite! Je to skvelý spôsob, ako prijímať informácie a napríklad – skladať pri tom Pucle 🙂

 

Ak chcete zistiť o Bezobalise viac, určite navštívte ich web www.bezobalis.sk alebo Facebook či Instagram 🙂

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €