DomovViete o tom, že vďaka skladaniu puzzle môžete zbystrieť?
#Blog #Pucle múdrosti

Viete o tom, že vďaka skladaniu puzzle môžete zbystrieť?

Skladanie puzzle je samozrejme v prvom rade zábava. Ale tušili ste koľko tajných výhod v sebe táto dômyslená skladačka skrýva?

Dostanete nové puzzle, koľko radosti, však? Už sa neviete dočkať, ako si ich všetky rozložíte na stôl alebo na koberec a pustíte sa do spájania dielikov. Každý skladač má vlastný systém, aký je ten váš? Najprv si puzzle poobraciate farebnou časťou navrch, alebo na začiatok pohľadáte všetky krajné? Možno je prvá úloha naliať si pohár dobrého vína, aby skladanie bolo ešte príjemnejšie. Tak či onak, puzzle sú vonku z vrecúška a už len prehrabávať sa v nich je taká zábava! Sem tam sa v balení dokonca nájdu aj dva už spojené dieliky, to je teda radosť, koľko práce vám to ušetrilo, však? 😉

Naozajstná eufória prichádza, keď sa podarí prvé dva dieliky spojiť vám. Táto radosť nie je len taká obyčajná radosť, ale má za následky veľa pozitívnych zmien v našej hlave. Keď si skladáme, zapájame do práce obe mozgové hemisféry. Tá ľavá analyzuje jednotlivé kúsky, tvary a farebnosť, a tá pravá nám intuitívne pomáha vytvárať si v hlave celý hotový obraz. Tato hemisférová spolupráca je veľmi prospešná. Keď sa nám podarí spojiť dva kúsky, pocit zadosťučinenia a radosti vytvára v našom mozgu dopamín – a to je veľmi dobrá vec.

Vedecké okienko

Dopamín je neurónový prenášač a hrá významnú úlohu v motorických funkciách mozgu a tiež pomáha regulovať emocionálne reakcie, ako radosť, stres a nervozitu. Tiež je dôležitým hráčom pri vytváraní energie pre fungovanie tela. Stimuluje srdce, reguluje tok informácií cez náš mozog, ovláda pohyb a umožňuje ľuďom prežívať pocity vášne a potešenia.

Ak ho máme nedostatok, môžeme sa cítiť depresívne, trpieť nespavosťou, či úplne bez energie.  Ak nám dopamín chýba, spôsobuje to samé nepríjemnosti, ako neschopnosť zvládať stres, nesústredenosť a celkovú mrzutosť, nehovoriac o zvýšenej chuti na sladké a tiež na kofeín.

Vďaka skladaniu puzzle a riešeniu hlavolamov si mozog precvičujeme a dopamín si prirodzene vytvárame. Zároveň zlepšujeme pamäť, schopnosť sústrediť sa a učeniaschopnosť – veľmi dôležité výhody pre malých aj veľkých.

Mozgová yoga

Keďže pri skladaní sú hemisféry v pohybe, vymieňajú si informácie a teda skladanie podporuje logické a aj vizuálne a kreatívne myslenie. Táto mozgová yoga dokonca pôsobí ako prevencia proti stareckým chorobám mozgu ako Alzhaimerova choroba, či demencia. Veľký podiel má na tom práve spomínaný dopamín, ktorý je ako omladzujúca kúra pre mozog.

V klasickej yoge sa spája zmysluplný pohyb a meditácia. Skladanie puzzle je to isté pre náš mozog. Určite poznáte stav, keď ste sa tak zahĺbili do skladania, že ani neviete koľko je hodín, nezaujíma vás, že ráno skoro vstávate, ale musíte nájsť ,,ešte ten jeden dielik“ ?

Skladanie je aktívna mozgová meditácia. Vypustíme okolité rozptýlenia a sústredíme sa na to, čo práve robíme, nerozmýšľame nad prácou, alebo starosťami. Skladanie nám dovolí sa úplne ponoriť do aktuálneho momentu a užiť si nefalšovanú radosť z každého pribudnutého dieliku.

Jeden z dôvodov, prečo zažívame takú relaxačnú eufóriu počas skladania je už spomínané cvičenie oboch strán mozgu súčasne. Táto vnútromozgová komunikácia nám umožňuje presunúť sa z stavu Beta – teda bdelej mysle, do stavu Alfa, rovnakého duševného stavu, ktorý zažívame počas snívania. Alfa stav je miesto, kde sa dostávame do nášho podvedomia. Aj keď to môže znieť zložito, odborne, alebo až neuveriteľne, je to tak. Skladanie puzzle prirodzene vyvoláva tento stav kreatívnej a sústredenej meditácie.

Hrať sa sa je dôležité nielen pre deti, ale aj pre dospelých.  A zábavná hra, ktorá nás urobí bystrejšími, mysľou mladšími a zrelaxovanými, naozaj stojí zato. Puzzle vytvárajú ideálny priestor pre aktívny mozgový relax plný super benefitov.

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €
Chcete sa stať našim Pucle ilustrátorom*ilustrátorkou? Zapojte sa do nášho OPEN CALLu 2024. Téma na tento rok je Architektúra 20. storočia.