Veľmi dlho som snívala o tom, že vytvorím písmenkové puzzle, ktoré sa budú kásne skladať, no budú fungovať aj ako perfektná vzdelávacia pomôcka pre malých predškolákov a školákov (ale aj domoškolákov či neškolákov).
Pri skladaní som zistila, že sú určite vhodné napríklad aj pre starších ľudí, prípadne pre ľudí s rôznymi znevýhodneniami, stareckou demeciou či pri nástupe Alzheimerovej choroby. Majú 100 dielikov a okrem abecedy v sebe skrývajú aj hravé mesto a jej obyvateľov 🙂
Pri rozsiahlom bádaní po tom správnom ilustrátorovi či správnej ilustrátorke mi padla do oka Katarína Ilkovičová a okamžite som jej napísala. Slovo dalo slovo a Katarína sa pustila do práce. Neuveriteľne profesionálne pochopila zadanie a po pár týždňoch poslala ilustráciu, ku ktorej som nemala žiadne výhrady a rovno sme ju mohli vyrábať 🙂 Preto som aj Katarínu trochu vyspovedala. Verím, že rozhovor s ňou vám dá nový pohľad na detskú ilustráciu ale aj na našu prácu pretvárania ilustrácií na hravé puzzle.
Ako si sa dostala k ilustrácii a čo ťa inšpirovalo stať sa ilustrátorkou?
Od detstva som veľmi rada čítala a tiež som chodila na ZUŠku. Ilustrácia je ideálne spojenie príbehu s obrazom, takže si ma nejak prirodzene našla. Stále ma to veľmi baví, lebo môžem pracovať vždy na novom príbehu, s inou témou a veľa nových vecí sa dozviem.
Mala si vždy blízko k detskej ilustrácii, alebo si sa k nej dostala postupne?
Na Slovensku sa ilustrácie objavujú hlavne v knihách pre deti. Takže ilustrátor sa dostane prevažne k ilustrovaniu detských kníh. Mne to vyhovuje, a mám pocit, že ilustrátori sú stále dušou deťmi. Rada zbieram detské knihy. Vždy na nejakých cestách si rozširujem svoju zbierku.
Ktoré tvoje diela sú ti najbližšie a prečo?
Mám rada knihu Babka na rebríku (autor Dušan Dušek), lebo je to jedna z mojich prvých kníh a spolupracovala som s grafickou dizajnérkou Jankou Bálik. Mala som príležitosť vyskúšať si, ako grafický dizajn a výber papiera a materiálu môžu knihu dvihnúť o level vyššie. Ale mám oveľa viac obľúbených prác a kníh. Vždy ma teší, ak má príbeh pointu a ideálne aj humor a ľahkosť. Z nových knižiek bola pre mňa zaujímavá práca na ilustrovaní poézie autora Dávida Dziaka. Jeho básne boli naopak hĺbavé, netradičné a veľmi sa mi páčia.
Aký je tvoj tvorivý proces? Od prvotnej inšpirácie až po finálnu ilustráciu?
Inšpiruje ma v prvom rade príbeh. A ideálne je, keď ma vtiahne tak, že pri čítaní mám v hlave nápady a rozhodujem sa, ktoré z nich by sa mohli v knižke objaviť. Rada striedam klasické techniky (maľba temperami, akvarelom, kombinované techniky) s digitálnou ilustráciou. Najprv si vyberiem techniku a potom skicujem a zapisujem si nejaké nápady. Je super mať na tvorbu ilustrácií viac času. Prvé skice nechám odležať a po pár dňoch sa na ne viem pozrieť s odstupom. Tak sa snažím vylepšiť ich. Aj keď niekedy sú tie prvé nápady najlepšie.
Môžeš nám priblížiť, ako si pracovali na návrhu ilustrácie pre puzzle, ktoré si pre nás vytvorila?
Zadanie bolo vytvoriť grafiku s abecedou. Na začiatku si robím brainstorming (zapisujem si a kreslím si rýchle nápady), z ktorých potom vyberiem tie najzaujímavejšie. S Baškou sme sa potom rozhodli z mojich návrhov vybrať tému mesto. Potom som hľadala nejakú zaujímavú farebnosť. Ja rada používam farby a bavia ma rôzne farebné kombinácie. Myslím, že nie som minimalista 🙂
Ako vnímaš rozdiely medzi prácou na knižnej ilustrácii a vytváraním ilustrácií pre produkty, ako sú napríklad puzzle?
Rozdiel je napríklad v tom, že v produkte je to väčšinou jedna alebo možno menšia séria ilustrácií (2-3) V knihe je ilustrácií viac a dávam si pozor, aby som udržala rovnakú “náladu” v celej knihe. Aby to čitateľa pri prezeraní si knihy bavilo, aby sa nenudil a aby to malo nejakú dynamiku. Tiež myslím na to, aby ilustrácia na danom produkte fungovala. Pri puzzle treba myslieť napríklad na to, aby sa to dobre skladalo. Pri tetovačkách, ako budú farby vyzerať na koži.
Ako si vyberáš farebnú paletu pre ilustrácie? Máš obľúbené farby alebo kombinácie?
Mám svoje obľúbené farby a farebné kombinácie. Asi na to idem intuitívne a niekedy ma inšpiruje nejaká fotka alebo obraz. Niekedy si dávam farebné obmedzenia, napríklad použijem len 5-6 farieb. Niekedy obmedzenia paradoxne pomáhajú v tvorbe. Človek sa musí vynájsť a posúva ho to vpred.
Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Máš nejaké nové projekty alebo sny, ktoré by si si chcela splniť?
Mám rozpracovanú jednu detskú knihu a v pláne mám ešte ďalšie. Vždy sa poteším, ak sa objaví nová spolupráca a hlavne niečo nové, čo som ešte nerobila. Rada by som pracovala na picture booku s nejakou uletenou témou.