Musíme sa úprimne priznať, že jedny z našich doposiaľ najobľúbenejších Pucle sú práve Pucle od Márie Čorejovej. Fascinuje nás tušokresba a čiernobiela kombinácia, ktorú naozaj na naše prekvapenie super dopĺňa puzzle pattern.
Tešíme sa, že netradičná kombinácia hravých puzzle a konceptuálnej kresby si tak krásne padli do noty. Rozhodli sme sa preto vyspovedať Máriu Čorejovú (www.mariacorejova.sk), ktorá bola taktiež jednou z prvých umelcov, ktorí s nami do Pucle išli. Nepoznali sme sa osobne a na jej tvorbu sme narazili pri hľadaní slovenských ilustrátorov, a od začiatku nás očarila. Slovo dalo slovo a odvtedy sa z nás (ak to takto verejne môžeme povedať) stali veľmi dobrí kamaráti (Mária dokonca prišla rozprávať aj na náš TEDx Trenčín). Puzzle od Márie Čorejovej sú za nás absolútny MUST do každého interiéru a verte či nie, už sme od nej vytlačili 3 motívy (a určite ešte budeme časom pokračovať).
- Mária, pamätáš si, kedy si sa prvýkrát tak poriadne “zažrala” do maľovania?
Presný moment si nepamätám, keďže mám pocit, že som kreslila odjakživa. Ale tak “vážnejšie” som umenie začala brať počas gymnázia, keď som sa rozhodla, že to chcem ísť ďalej študovať.
- Vieš nám priblížiť, ako si vyrastala, čo Ťa možno umelecky formovalo? Prípadne kedy sa “zrodil” tento štýl, ktorý ťa v kresbe sprevádza?
Vyrastala som v idylickom prostredí Devínskej Novej Vsi a umelecky ma formovala najskôr moja babka, ktorá vyrábala šúpoľové bábiky. Odo mňa chcela, aby som jej s tým pomáhala a zároveň sa to učila, ale ja som to neznášala a tak som robila všetko možné iné, aby som nemusela vyrábať malilinké ručičky, nožičky, hlavičky, sánky, kosy, hrabličky a hudobné nástroje v obrovských množstvách. A či sa štýl zrodil niekde tam, neviem, ale je to možné.
- Tvoja tvorba je veľmi zaujímavá a konceptuálna. Sme veľmi radi, že Pucle a konceptuálna kresba môžu spoločne fungovať. Je pre teba dôležité sa vyjadrovať k spoločenským javom prostredníctvom umenia?
Ďakujem. Pre mňa osobne je to spôsob, ako sa ventilovať a ako prispieť svojou mizivou troškou k niečomu, čo ovplyvňuje naše životy.
- Umenie má mnoho foriem a levelov spoločenskej angažovanosti. Myslíš si, že jedna z hlavných úloh angažovaného umenia by mala byť reflexia spoločnosti?
Myslím, že umenie je a vždy bola jednou z najdôležitejších foriem prejavov revolúcií, resp. spoločenských nálad. Len, samozrejme, tiež to netreba preháňať. Niektorí si ešte pamätajú obdobie, kedy sa umenie stalo len nejakou handrou v ruke nevzdelaných ľudí momentálne pri moci. Autenticitu a nezávislosť umenia je treba strážiť.
- Ako by sme mohli konceptuálne a angažované umenie priblížiť širšej verejnosti, ktorá má často názor, že takéto umenie je elitistické?
Úprimnosťou? Akonáhle umelec/umelkyňa vie, o čom hovorí, hovorí to bez zbytočných nánosov povrchnosti a lacnej potreby byť „in“ za každú cenu, som presvedčená, že verejnosť mu/jej poľahky uverí.
- Opíš nám prosím aj koncept tvojich motívov, ktoré máme na Pucle, ako a kedy vznikol, a aká bola hlavná inšpirácia?
Všetky tri motívy, ktoré ponúkate, vznikali v rámci rôznych cyklov v rozpätí rokov 2012-2018. Zaoberám sa v nich témami, ktoré reflektujú buď spoločenskú situáciu, alebo môj osobný príbeh, alebo kombináciu oboch týchto svetov. No a motív Druhé slnko bol použitý na obale albumu Komajota – celý album sa tak dokonca volal a Systém vznikol ako súčasť komiksu, ktorý bol vydaný v rámci albumu Potrubis od tejto skupiny.
- Takže sme v podstate preniesli vizuály Komajota na puzzle. Nemali nič proti tomu?
Samozrejme, že nie, určite boli aj veľmi radi.
- Keď sme ťa oslovili na spoluprácu s nami, čo si si pomyslela? Mala si nejaké očakávania?
Nemala, lebo som vás nepoznala 😉 Ale povedala som si, že to skúsim, lebo ste pôsobili veselo a zároveň seriózne a to je presne to, čo sa mi na akejkoľvek spolupráci páči. A je to tak aj naďalej. Ste super! 🙂
- Skladala si ako malá puzzle prípadne skladáš aj niekedy teraz, keď si už veľká?
Priznám sa, že som puzzle neskladala, a ani neskladám, lebo mam na to strašne málo trpezlivosti, ale obdivujem ľudí, ktorí sa pustia napr. do môjho motívu, klobúk dole 🙂
- Pri akej aktivite nachádzaš ty relax a duševnú pohodu (ako možno niektorí iní pri puzzle)?
Okrem umenia, pri športe a rozčuľovaní sa na naše zvieratá.
- Čo ty a tvoj voľný čas, čomu sa venuješ?
Keďže v každej voľnej minúte buď kreslím, alebo sedím za počítacom, toho času mi už veľa neostáva, ale snažím sa o to a vtedy kŕmim mačky, s priateľkou chodíme do hor so psom, alebo pozerám filmy a seriály a pijem víno. To mam, tuším, zo všetkého úplne najradšej 😉
- Máš nejakých obľúbených umelcov, o ktorých by si rada povedala aj ostatným a predstavila ich?
Mám, z dejín umenia sú to takmer všetci symbolisti a zo súčasnosti sú to napr. skupina Los Carpinteros, alebo Erwin Wurm. Obdivujem ich skvelý pozorovací talent a ich zdanlivo vtipne inštalácie sú pre mňa neustálym inspiračným zdrojom k tomu, ako prostredníctvom umenia komentovať a pranierovať spoločnosť.
- Venuješ sa okrem kreslenia aj niečomu inému? Čo ťa živí?
Živí ma najmä grafický dizajn a už tretí rok vediem oddelenie Graficky dizajn na SUP J. Vydru v Bratislave.
- Kde môžu ľudia tvoje veci vidieť?
Najbližšie vo februári v Galérii NOVA v Bratislave.
- Pomôž nám presvedčiť ľudí, prečo by mali skladať Pucle 🙂
Môj motív je, podlá mňa, mega výzva. Kto poskladá všetky tie linky a krivolaké plochy, je kráľ! Ako som písala vyššie, klobúk pred nim/ňou dole.
Od Márie Čorejovej si už môžete poskladať až 3 motivy na puzzle. Určite vás neprekvapí, že sú všetky čiernobiele. Objavujte preto Druhé slnko, Okamih pravdy a aj Systém. Inak, pokiaľ chcete poriadnu skladaciu výzvu, tieto Pucle máme v kombinácií s Pucle od Lukáša Cehľára za výhodnejšiu cenu ako kombo 2v1.