DomovO odvahe začať ilustrovať s Biankou Török, minuloročnou výťazkou Pucle OPEN CALLu
##preilustratorov

O odvahe začať ilustrovať s Biankou Török, minuloročnou výťazkou Pucle OPEN CALLu

Minulý rok sme Pucle OPEN CALL spúšťali po prvý krát a priznáme sa, že s malou dušičkou, či sa niekto vôbec prihlási. A ostali sme absolútne šokovaní, keď nám prišlo cez 200 ilustrácií. V téme sme boli voľnejší, ako tento rok v našom novom Pucle OPEN CALL 2024 s témou Architektúra 20. storočia, no potrebovali sme zistiť, ako na samotný OPEN CALL budete reagovať.

 

Výber bol naozaj zaujímavý a nakoniec sme ako výherkyňu vybrali Bianku Török s jej motívom DinoVia

 

Bianku sme aj vyspovedali a veľmi sa z celého rozhovoru tešíme 🙂 

Ahoj Bianka! Ďakujeme, že si si našla čas na tento rozhovor. Mohla by si nám trochu povedať o sebe a ako si sa dostala k ilustrovaniu? 
 

Vyštudovala som grafický dizajn, ale vždy sa v mojich prácach objavovali aj ilustrácie, dokonca aj v diplomovej práci. Po štúdiu v Budapešti som sa vrátila naspäť na Slovensko (2017). Následne ma Monika Kompaníková oslovila na spoluprácu a vydali sme knihu Toddler Punk pod vydavateľstvom Monokel. Táto kniha bola moja prvá ilustračná práca. Po tejto knihe ma začali oslovovať na viaceré spolupráce a teraz už môžem povedať, že mám oveľa viac ilustračných, ako grafických prác. 

Máš určitý ilustrátorský štýl, ktorého sa držíš?
 

Konkrétny štýl, ktorého by som sa držala, nemám. Skôr mám farby, čo nerada mením. Často cítim, že by som chcela trošku zmeniť štýl a farby…ale niekedy to vôbec nejde.

“Dodnes mám často pocit, že to ani neskúsim, lebo by som nemala šancu…no vždy si uvedomím, že je to hlúposť.”

Bianka Török

Čo ťa inšpirovalo k účasti v našom Pucle OPEN CALL-e a aké boli tvoje prvé dojmy, keď si sa dozvedela, že si vyhrala?
 

Už dávno sledujem a poznám Pucle 🙂 Videla som, že ilustrátorky, ktorých mám rada a sledujem, tam majú veľmi krásne obrázky a stále som cítila, že “ach ako by to bolo dobré, keby som ich tam mala aj ja”.

 

Vždy ma zaujalo, keď sa ilustrácia neobjavovala len v knihách, ale stala sa súčasťou produktu.

 

Každopádne, keď som uvidela open call, tak to nebola vôbec otázka, aby som sa prihlásila. Keď som si prečítala email o výhre, bola som na ceste do práce a začala som od radosti tancovať 😀 potom som hneď zavolala priateľovi, aby som mu oznámila dobrú správu.

Tvoja ilustrácia DinoVia je naozaj obľúbená a veľmi dobre sa skladá na puzzle. Mohla by si nám povedať niečo o procese tvorby tohto diela a aké boli tvoje hlavné myšlienky a nápady, keď si ju vytvárala?
 

Ak si dobre pamätám, kreslila som chobotnice pre Živú vlnu, medzitým sa môj priateľ v pozadí hral na počítači….Ja som nemala nápady, tak som začala kresliť niečo iné, len aby ma to inšpirovalo. Začalo to abstraktne, no hneď sme si to spojili so sopkou, takže prvé, čo nás oboch napadlo, bolo, že tu potrebujeme dinosaurov 🙂

Pre mnohých mladých ilustrátorov a ilustrátorky je tvoja práca zdrojom inšpirácie. Aké rady by si im dala, keď ide o zapojenie sa do súťaží alebo open call-ov?
 

Vlastne mňa inšpirovalo aj to, že som na Pucle videla ilustrátorov a ilustrátorky, ktorý sú mi príkladom a milujem ich a mala som pocit, že toto chcem aj ja. Dodnes mám často pocit, že toto teraz ani neskúsim, lebo by som nemala šancu, no vždy si uvedomím, že je to hlúposť. Môj priateľ mi s tým veľa pomáha. Ak sa o to ani nepokúsime, naozaj nemáme šancu. Musíte sa skúsiť uplatniť všade, kde je príležitosť, to je tajomstvo. 🙂

Ako vyzerá tvoj typický pracovný deň? Máš nejaké špeciálne rituály alebo techniky, ktoré ti pomáhajú byť produktívna a kreatívna?
 

Mám šťastie, pretože mám doma samostatnú miestnosť, kde môžem pracovať a môžem si ju zariadiť ako chcem, to znamená, že všade mám detské knihy 😀 lebo ich zbieram. Väčšinou, keď začnem novú prácu tak si najprv upracem veci. Okrem toho mi stále ide hudba, zapálim si sviečku a vždy mám vedľa seba veľký pohár vody. Žiaľ, doma nie som taká efektívna, ako by som chcela, toto bol dlho problémom, aj keď mám ideálne miesto. Momentálne som v Novej Cvernovke, v ateliéri Atom, kde som obklopená kreatívnymi ľuďmi a množstvom rastlín, kam môžem občas zobrať aj svojich psíkov, to ma veľmi inšpiruje.

Čo ťa na ilustrovaní najviac baví a čo považuješ za najväčšiu výzvu v tvojej práci?
 

Mojimi obľúbenými témami sú príroda a zvieratká. Sú pre mňa veľmi inšpiratívne. Čo ma veľmi baví, že keď kreslím, môžem byť trochu detinská a môžem si dovoliť kresliť „škaredo” a voľne 🙂 Kresliť ľudí je pre mňa výzva, aj keď som sa to veľa učila. Najväčšou výzvou je ale, keď ilustrujem českú knihu, keďže ani moja slovenčina nie je dokonalá. Ale mám rada výzvy. 🙂

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Máš nejaké projekty alebo sny, ktoré by si s nami chcela zdieľať?
 

Tento rok ma čaká veľa práce, z čoho sa teším, ale s priateľom pracujeme na vlastnom projekte, ku ktorému on píše text a ja budem ilustrovať a chceme dať dokopy interaktívnejšiu výstavu v decembri. Tales of the sea je názov projektu. Najbližšie budem mať výstavu svojich ilustrácií 12. apríla v Mestskom kultúrnom stredisku v Šamoríne. V budúcnosti by som tiež rada vytvorila vlastnú umeleckú knihu, ale naším najväčším snom je veľa cestovať so psami a tvoriť pri tom.

Doma nie som taká efektívna, ako by som chcela, toto bol dlho problémom, aj keď mám ideálne miesto

Napokon, aké rady by si dala mladým začínajúcim ilustrátorom, ktorí sa snažia nájsť svoj štýl a uplatniť sa v tomto odvetví?
 

Začiatočníkom môžem odporučiť vyskúšať viacero techník. Neostante nevyhnutne pri tej, ktorá je pohodlná a máte ju radi, ale experimentujte a vykročte z komfortnej zóny. Na začiatku si myslím, že stojí za to využiť každú príležitosť a takto sa budete naďalej zlepšovať, keďže sa z toho budete stále len učiť. Najdôležitejšie však je, aby ste milovali to, čo robíte. 🙂

 

Ak by ste chceli tak ako Bianka vidieť vašu pracu na Pucle, prihláste sa do nášho Pucle OPEN CALLu 🙂 


Viac o OPEN CALLe

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €
Chcete sa stať našim Pucle ilustrátorom*ilustrátorkou? Zapojte sa do nášho OPEN CALLu 2024. Téma na tento rok je Architektúra 20. storočia.