DomovZuzana Hlavatá a jej botanická ilustrácia, ktorá nás uchvátila
#Múdrosti našich ilustrátorov

Zuzana Hlavatá a jej botanická ilustrácia, ktorá nás uchvátila

Sme veľmi šťastní, že vám môžeme predstaviť jednu z našich noviniek – Marhuľu Rakovského ilustrovanú umelkyňou Zuzanou Hlavatou. Vysnívali sme si ju spolu s mojím mužom Matúšom z Ovocný strom.


Stará odroda našej lokálnej marhule, ktorá nesie názov “Rakovského” pochádza z dedinky kúsok od nás – z Kočoviec (okres Nové Mesto nad Váhom).


🍑Veľmi sme túžili skladať puzzle s botanickým motívom a chceli sme niečo, čo je nášmu srdcu blízke 🥰. A tak sme si to vytvorili sami 🙂


Vyspovedala som preto aj Zuzanu o jej práci, živote a ilustrovaní a dúfam, že sa vám bude tento krátky rozhovor čítať tak dobe, ako sa mne so Zuzanou rozprávalo.


1.  Chcem sa opýtať, keď som Ťa oslovila, čo ti prvé napadlo? 

Keď si ma oslovila – prvé čo ma napadlo bolo, ako som pred nejakým časom videla v kine film Bielokarpatský ovocný poklad – aké mi to prišlo úžasné 

a cítila som veľkú radosť že zrazu môžem ilustrovať pre Ovocný strom.

 

2. Počula si už o Pucle niekedy predtým, alebo toto bolo po prvý krát? 

Predtým som už videla nejaké spolupráce s inými členmi z ASIL-u.

 

3. Ako si sa s témou stotožnila? Čo bola pre teba najväčšia výzva pri tvorbe Marhule Rakovského? 

Táto téma bola pre mňa veľmi príjemná rada sa venujem štúdiu rastlín – ovocia – je to veľmi taká tichá  príjemná intenzívna práca, tak ako keď robím aj herbáre – ale tu bolo viac priestoru aj rozmerovo aj časovo 🙂 A zároveň mi to pripomínalo detstvo prvý ovocný strom v našej záhrade bola marhuľa. 

 

4. Ako si sa vlastne začala zaujímať o botanickú ilustráciu a čo ťa k nej priviedlo?

Tak ako som už spomínala, boli to herbáre pre pani Kopáčovú – ale už aj pred tým som rada zaznamenávala  prírodu – hlavne také tie letné bylinky – šalviu, bazu, púpavy, vlčie maky ….a aj ako malá som rada  listovala encyklopédie, kde boli ilustrácie rastlín a plodov ..moc sa mi to páčilo – ale aj hmyz a vtáky.

 

5. Ktoré rastliny či kvety sú tvojou obľúbenou témou pre ilustrácie a prečo? 

Rada ilustrujem také rastliny, ktoré sa mi spájajú aj s nejakým živočíchom..ako napríklad  ostropestrec mariánsky alebo šípka – lebo na nich zas radi sedávajú stehlíky pestré, na baze najdem často zlatoňa obyčajného je to prekrásny chrobák v júni ich bývajú veľké množstvá na kvetoch je to veľký zážitok pre mňa, ako aj vidlochvost ovocný. 

 

6. Ako dlho trvá vytvoriť jednu komplexnú botanickú ilustráciu a aký je tvoj proces výskumu a zbierania informácií pred začatím ilustrovania rastliny?

Je to rôzne ak mi je dopriate viac času, tak sa ilustrácií venujem aj viac dní – čo je príjemné lebo mám šancu ju nájsť aj v prírode, ak vtedy kvitne, prezerám si aj iné herbáre aby som videla ako býva znázorňovaná – kreslená fotená, alebo aby som videla korienok alebo hľuzu.. .napríklad v lete majú niektoré kvietky bledšiu farbu lupienkov ako na jeseň – majú sýtejšiu farbu menej unavenú slnkom. 

 

7. Z tvojho portfolia je vidieť, že sa nevenuješ iba botanickej ilustrácií. Aká je tvoja ďalšia tvorba? 

Okrem týchto štúdií rada vytváram ilustrácie aj pre detského čitateľa – ale aj tam mám rada motív zvierat a prírody, často však ilustrujem tradičné ľudové zvyky, sviatky počas roka.  Som rada ak niekde môžem prepašovať môjho psíka – stáva sa z toho už taký zvyk 🙂

 

8.  Máš nejaké budúce projekty alebo sny, na ktorých pracuješ alebo o ktorých snívaš, že ich začneš?

Áno mám, bez toho by asi nič nešlo u mňa, plánujem aj nejaké autorské knižky, voľné grafiky a po novom už mi bežia v hlave aj nejaké menšie výtvarné objekty, ktoré sa chystám realizovať, ale popravde námet prírody presahuje takmer všade. 

Zuzana Hlavatá *1985 je ilustrátorka a výtvarníčka, študovala propagačné výtvarníctvo na Škole dizajnu v Bratislave, kde sa začala venovať ilustráciám a knižnej tvorbe. Gro jej ilustrácií tvoria práve štúdie rastlín, herbárové a pomologické listy, či už do kníh alebo na obaloviny a etikety pre Slovenskú akadémiu vied. Na Zuzanu sme narazili aj vďaka ASIL a sme veľmi vďační, že sme mohli nadviazať spoluprácu. Ilustráciu našej marhuľe Zuzana kreslila ručne akvarelom. Podkladový papier dokonca namáčala v káve, aby docielila botanický vzhľad starých ilustrácií. Veľmi si vážime jej prácu a sme šťastní, že nám dôverovala a pustila sa s nami do takto náročného projektu.

Mohlo by sa vám páčiť

#spokojnyskladac

“Krásne a originálne ilustrácie, kvalitné prevedenie, balenie ktoré netreba schovávať a na poličke vynikne. 😊 ”

Návrat hore

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €
Chcete sa stať našim Pucle ilustrátorom*ilustrátorkou? Zapojte sa do nášho OPEN CALLu 2024. Téma na tento rok je Architektúra 20. storočia.