DomovKto je ilustrátorka Zuzka Bartová a čo ju motivuje v jej práci?
#Blog #Múdrosti našich ilustrátorov

Kto je ilustrátorka Zuzka Bartová a čo ju motivuje v jej práci?

Pamätáme si, keď nás Zuzka Bartová oslovila na spoluprácu. Veľmi sa nám páčil jej štýl ilustrácie a do „ježka v chumlu“, ako sme ilustráciu humorne nazvali, sme sa zaľúbili ☺ Zuzka je grafická dizajnérka a ilustrátorka z Topoľčian a svoju prácu prezentuje pod hlavičkou Wildflower. Jej ilustrácie si môžete kúpiť nielen na našich Pucle ale aj na ďalších pekných slovenských produktoch. Prečítajte si, ako Zuzka s ilustráciou začala, čo ju motivuje a kam sa uberá. 

 

Pamätáš si, kedy si sa prvýkrát tak poriadne “zažrala” do maľovania? 

Pamätám sa, že už v detstve ma to fascinovalo, chytilo ma to okolo 8 rokov. Vtedy to nebolo ešte úplne maľovanie, ale kreslenie farbičkami. Neskôr, keď som začala chodiť na ZUšku, skúšala som maľovať na plátno. Vtedy som objavila olejové farby, ktorými som potom veľmi rada maľovala.

Myslíš si, že práve ZUška ťa motivovala venovať sa viac kresleniu? Z tvojho pohľadu, akú rolu v tom hrá napríklad aj učiteľ? Viedol ťa niekto v tej dobe k kresleniu, alebo si do toho padla úplne sama? 

Rodičia chceli, aby som chodila na ZUšku. Popravde, ja sama som tam najskôr nechcela chodiť, nebola som vôbec spoločenské dieťa :D. No potom som mala fajn učiteľku, tak som si postupne zvykala. Nikto ma k tomu najskôr neviedol, sama som do toho spadla. Myslím si, ale že je to hlavne o človeku, keď ho to baví a chce tak sa sám posúva ďalej, no je určite dobré mať dobrého učiteľa od ktorého môžeš niečo nasať.

Ilustrátorka Zuzka Bartová

Ako si sa rozhodla osloviť nás na spoluprácu? Mala si nejaké očakávania? 

Pozorovala som vás na internete, páčilo sa mi ako ste to celé vymysleli, ako ste spojili hravosť s umením. A celkovo ste ten produkt spravili krásny :). Ja skôr neočakávam, nikdy sa nad tým moc nezamýšľam. Páčilo sa mi to, no a potom už len čakať na reakcie 🙂

Aj my sme sa veľmi tešili a sme radi, že môžeme tvoje Pucle predávať ☺ Skladajú sa veľmi dobre a moc nás na nich baví, že super vyzerajú práve v detských izbách. Ako je to u teba doma? Si skôr typ človeka, ktorý má obvešané steny, alebo si minimalista čo sa týka výzdoby?

Som skôr minimalista, teraz mám skoro úplne prázdne steny. Pri stolíku mám iba moju nástenku. No vôbec by som sa nebránila peknej výzdobe na stene, páči sa mi keď sa pekne zavesia rámiky vedľa seba, rôznej veľkosti a podobne. Teraz však nemám veľký priestor, tak zatiaľ sa držím viac minimalizmu.

Pucle od Zuzky s motívom Jarná záhrada

Trošku opíš tvoj motív, ktorý si vytvorila, ako a kedy vznikol, nad čím si rozmýšľala, keď si ho kreslila? 

Bol to hlavný motív zo série, ktorú som robila pre zavinovačky Zillikids.

Tvorí ho zem s plodmi a tiež rôzne drobné živočíchy. Chcela som spraviť niečo čo bude súvisieť s jarou a prírodou. Hneď mi napadla záhrada, do ktorej začíname chodiť na jar. A chcela som aj niečo prospešné pre deti, tu môžu vidieť rôzne druhy zeleniny, a tiež drobné zvieratká, ktoré môžu spoznávať v záhradkách. Chcela som k nim písať aj názvy, aby to bolo náučnejšie, ale nakoniec to zostalo bez nich, no stále si plody a zvieratká môžu sami pomenovávať.

Ak by si mala opísať tvoju tvorbu, je viac pre deti alebo skôr pre dospelých? 

Hm, netvorím iba pre deti, ale aj pre dospelých. Je to tak pol na pol, ale skôr sa uberám tým detským smerom, tam ma to láka viac a som rada keď môžem vytvárať niečo hravé… Ale aj pri niektorých dospeláckych témach sa hravosť hodí, to mám práve rada, vtedy je to super.

Valentínske prianie vyrobené Zuzkou

Skladala si ako malá puzzle prípadne skladáš aj niekedy teraz, keď si už veľká?

Pár puzzle som poskladala, no nepamätám sa už na to vôbec, nevynára sa mi ani aké motívy to boli. No teraz ako veľká sa priznám, že už puzzle neskladám.

Máš nejaký iný mozgový tréning, ktorý je súčasťou tvojho života? 

Čítanie, učenie sa nových vecí, a myslím, že aj kreslením si sem tam trénuje človek mozog.

Čo ty a tvoj voľný čas, čomu sa venuješ? 

Vo voľnom čase sa snažím vypnúť od práce, ak sa dá. Niekedy siahnem po zaujímavej knižke, ktorá by mi mohla niečo dať, trošku ma možno aj inšpirovať. A len tak oddychujem. Mám tiež rada, keď môžem vybehnúť niekam do prírody. Alebo si rada pozriem dobrý film, alebo si sem tam s priateľom pustíme staré platne na gramofóne.

Poraď nám dobrú knížku ☺ Aj čítanie je veľmi prospešné pre mozog a možno niekoho inšpiruješ. 

Napadajú ma knižky od Austeena Kleona, Kráď jako umělec, Ukáž co děláš. Tie mám veľmi rada, čítala som ich už dávnejšie, možno aj viac krát, pretože sa ľahko čítajú a vždy sa k nim rada vraciam. Beletriu čítam menej, ale aj tu si rada prečítam, keď mám na to voľný čas, no to veľmi často nebýva.

Čo ťa motivuje v práci? A napríklad aj v živote ☺ ? 

Je to asi túžba robiť veci, pretože mi na nich záleží, mám ich rada, bavia ma a sú zaujímavé a majú nejaký zmysel.

Máš nejakých obľúbených umelcov, o ktorých by si rada povedala aj ostatným a predstavila ich? 

Páči sa mi práca viacerých ilustrátoriek, napríklad Simony Čechovej, Daniely Olejníkovej. Ich práce môžu ľudia nájsť aj na vašich Pucle. Tiež sa mi páčia práce od Alici Raticovej a Lucií Žakuliakovej. No keby som začala trošku hľadať, určite by natrafila na ďalšie zaujímavé ilustrátorky alebo ilustrátorov. Tiež je veľa šikovných grafických dizajnérov, páči sa mi napríklad práca Mikiny Dimunovej a dizajnéra písma Ondreja Jóba. Neviem či mám nejakých úplných obľúbencov, no páči sa mi všetko s pekným a čistým dizajnom.

Ako vnímaš súčasnú ilustráciu na Slovensku? Máš pocit, že ide správnym smerom prípadne je tu niečo, čo by si aj ty ako ilustrátorka rada zmenila?  

Toto je veľmi ťažká otázka, ešte nemám až taký dobrý prehľad, no mám pocit, že sa to uberá dobrým smerom. Každý má iné vizuálne vnímanie, no myslím, že si každý nájde to svoje. V poslednom čase sa vydáva veľa pekných ilustrovaných knižiek a je veľa šikovných ilustrátorov :).

Venuješ sa okrem kreslenia aj niečomu inému? Čo ta živí? 

Okrem kreslenia sa venujem tiež grafickému dizajnu, spájam tieto dve oblasti dokopy a tiež ma aj živia.

Používaš nejakú špeciálnu techniku pri tvojej tvorbe? Si viac počítačový ilustrátor, alebo práve naopak všetko si kreslíš na papier? 

Nemám žiadnu špeciálnu techniku pri práci. Nedržím sa iba jedného spôsobu kreslenie, sem tam skúšam experimentovať. To aký spôsob kreslenia zvolím, záleží aj od daného zadania a klienta. A skôr som počítačový ilustrátor, papier používam, iba ak sa mi náhodou hodí si niečo poznačiť, naskicovať, keď ma napadne nejaký nápad.

Ilustrácia, ktorú Zuzka vytvorila pre značku Moja Lekáreň

Kde môžu ľudia tvoje veci vidieť? 

Na športových legínach a podprsenkách Abraka, vzor Tatry. Na už spomínaných zavinovačkách Zillikids. Pre ne som robila jarné a tiež jesenno-zimné vzory.

A ešte moju staršiu školskú prácu na Remini zápisníkoch, cestovateľské vzory, nazvali sme ich Na cesty a Zbalené.

Krásna ilustrácia na legínach od šikovných sloveniek Abraka

Na akom projekte si v poslednej dobe pracovala? 

Na knižnom projekte SuperŽENY. Je to krásny projekt, ktorý vyjde už začiatkom septembra. Je to o ženách s našej histórie, ktoré urobili niečo naozaj významné a o ktorých sa až tak veľmi nerozpráva. Knižka predstavuje 50 žien z rôznych smerov, je to naozaj pekné čítanie, na spoznávanie a tiež inšpiráciu.  Je určená je pre deti od 12 rokov, no prečítať si to môže aj staršia veková kategória,  aj mladšie deti. Vymyslela a napísala to celé Andrea Žačoková, ktorá sa tomu naozaj dlho venovala s skúmala životy týchto žien. A ja som sa starala o dizajn a ilustrácie.

Máš nejaké nesplnené sny? 

Toto je ťažká otázka, jeden taký sen sa mi už pomaličky plní a to ilustrovanie knižiek a venovanie sa tomu čo ma baví, za čo som naozaj veľmi vďačná.

Pomôž nám zaujať ľudí, prečo by mali skladať Pucle 🙂 

Pretože je to zábava a tiež oddych a myslím, že je to prospešné pre naše zdravie. A môžete tak stráviť spoločné chvíle s rodinou a priateľmi, ktorých máte radi. No a vaše puzzle sú aj krásne na pohľad, nie sú vôbec gýčové ako tie bežne dostupné.

Páčia sa vám Pucle od Zuzky? Momentálne ich máme u nás za akciovú cenu, aj s rámikom ale aj bez v malej milej krabičke 🙂 Pucle od Zuzany Bartovej nájdete v jej ilustrátorskej sekcii na našom webe. 

 

 

Mohlo by se vám líbit

#spokojenýskládač

„Krásné a originální ilustrace, kvalitní provedení, balení, které není potřeba schovávat a na poličce vynikne.” 😊

Přejít nahoru

Poštovné a balné

Packeta odosielame do 2-5 pracovných dní 3 €
Osobný odber v Haluziciach - Nové Mesto nad Váhom Zdarma
Osobné doručenie Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolie 1 €
Chcete sa stať našim Pucle ilustrátorom*ilustrátorkou? Zapojte sa do nášho OPEN CALLu 2024. Téma na tento rok je Architektúra 20. storočia.

Poštovné a balné

Kuriér GLS odesíláme do 2-5 pracovních dnů 6,5 € (cca 156 CZK)
GLS Express odeslání zásilky v den objednání, případně nejpozději druhý den ráno 12 € (cca 288 CZK)
Packeta odesíláme do 2-5 pracovních dnů 6,20 € (cca 150 CZK)
Osobní odběr v Haluzicích - Nové Město nad Váhem / Slovensko Zdarma